Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      SPAD rozpoczyna test autobusu wodorowego

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      SPAD rozpoczyna test autobusu wodorowego
      Autobusy wodorowe to w istocie pojazdy elektryczno-wodorowe.
      Adrian Czutro, kierowca SPAD za sterami wodorowca.
      Prof. Marzena Frankowska i zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera podczas  briefingu
      Autobusy wodorowe to w istocie pojazdy elektryczno-wodorowe.
      Autobusy wodorowe to w istocie pojazdy elektryczno-wodorowe.
      Autobusy wodorowe to w istocie pojazdy elektryczno-wodorowe.
      Autobusy wodorowe to w istocie pojazdy elektryczno-wodorowe.

      Nowoczesny wodorowiec firmy Mercedes Benz przez ponad dwa tygodnie będzie bezpłatnie przewoził pasażerów szczecińskiej komunikacji miejskiej. Start we wtorek na linii B.

      Pojazd będą testować kierowcy Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Dąbie od 18 lutego do 4 marca. - Gmina Szczecin rozważa zakup autobusów wodorowych, dlatego chcemy zebrać doświadczenia związane z eksploatacją tego typy pojazdów – wyjaśnia cel testu prezes SPAD, Włodzimierz Sołtysiak.

      Grafik wodorobusa na dwa najbliższe dni:

      18 lutego – linia B, od godz. 6:27 do 17.30

      19 lutego – linia 61, od 5 17 do 12:21, potem linia 77 od 13:30 do 19:30.

       

      - Jak zapewnia producent, zeroemisyjny autobus e-Citaro Fuel-Cell dzięki zbiornikowi mieszczącemu 30 kg wodoru oraz baterii o pojemności 300 kWh może przejechać minimum 400 km - informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy  Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego "Dąbie".  - Niskopodłogowy pojazd ma 12 m długości, przewozi 69 pasażerów, w tym 29 siedzących.


      W autobusie zastosowano kilka ciekawych rozwiązań, np. system, który ostrzega kierowcę przed możliwością kolizji z innymi pojazdami, rowerzystami, a także pieszymi, nawet w sytuacji, gdy pieszy idzie chodnikiem i dopiero skręca na przejście.
       


      e-Citaro Fuel-Cell może jeździć w trzech trybach:

      1. Tylko na wodorze (bez wykorzystania energii elektrycznej z baterii)

      2. Z maksymalnym wykorzystaniem ogniwa wodorowego i baterii dla uzyskania największego możliwego zasięgu

      3. I w trybie inteligentnym – który uwzględnia specyfikę konkretnej trasy przejazdu i tak ustawia zasilanie, aby korzystać w pierwszej kolejności z tańszej energii elektrycznej.

      Paliwo dla wodorobusa na czas testów w Szczecinie zapewni firma Enertrag SE z Prenzlau, która w innowacyjnej hybrydowej elektrowni nadwyżkę energii z siły wiatru przetwarza na wodór.

      Testowanie autobusu wodorowego w Szczecinie jest kontynuacją działań podejmowanych przez Klaster METALIKA dla Przemysłu, Uniwersytet Szczeciński oraz Miasto Szczecin jako współorganizatorów ogólnopolskiej i transgranicznej konferencji H2Szczecin „Wodór napędem regionów” (www.h2szczecin.pl) odbywającej się od 2022 roku w Szczecinie.

       

      - Dziś z okazji rozpoczęcia testów na zajezdni SPA Dąbie odbył się briefingu dla mediów połączony z krótką wycieczka na pętlę Turkusowa - mówi Wojciech Jachim. - O perspektywach komunikacji opartej o wodór mówili Michał Przepiera, zastępca Prezydenta Szczecina, prof. US Marzena Frankowska, prezes Klastra METALIKA dla Przemysłu, Piotr Kwiatkowski z Mercedesa i Łukasz Jusiński z firmy Enertrag SE.

       

      Jak działa autobus wodorowy?

      Autobusy wodorowe to w istocie pojazdy elektryczno-wodorowe. Do ogniwa paliwowego, znajdującego się najczęściej na dachu, dostarczany jest wodór ze zbiorników oraz tlen z powietrza. Wodór i tlen wchodzą w reakcję chemiczną, w wyniku której wytwarzana jest energia elektryczna oraz para wodna. Prąd płynie do silników oraz do baterii (w zależności od zapotrzebowania). Dodatkowo, energia do baterii może być dostarczana poprzez rekuperację z hamowania.

      Jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej są ciepło i woda, która usuwana jest na zewnętrz pojazdu. Eksperci szacują, że autobus wodorowy w 12-letnim cyklu życia oszczędza nawet do 800 t emisji CO w porównaniu z pojazdem spalinowym.

      - Autobusy wodorowe są ciągle droższe w eksploatacji od spalinowych czy elektrycznych, ale coraz więcej miast w Polsce decyduje się na ich stopniowe włączanie do codziennej komunikacji pasażerskiej - informuje Wojciech Jachim. - Wodorowce jeżdżą m.in. po ulicach Gdańska, Poznania, Wrocławia, Piły i Konina.

      Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Klonowica ma obecnie103 autobusy, w tym 16 elektrycznych i 16 hybrydowych. SPAK jest w trakcie realizacji zamówienia  14 kolejnych elektryków, których dostawa spodziewana jest na przełomie 2025/2026. Trwa postępowanie przetargowe na cztery dodatkowe.

      Ze względu na obsługę linii o dużym kilometrażu Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Dąbie, które dysponuje 107 pojazdami, opiera się na autobusach o napędzie spalinowym. Dysponujące dużymi zasięgami utobusy wodorowe są interesującą alternatywą i dla pojazdów spalinowych, i dla elektrycznych.

       

       

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!