Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Rusza remont al. Powstańców Wielkopolskich

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Rusza remont al. Powstańców Wielkopolskich
   02_PW4.jpg
   05_PW4.jpg
   03_PW4.jpg
   04_PW4.jpg
   06_PW4.jpg

   Od soboty kursuje autobus zastępczy 811, przeplotka dla tramwajów dwukierunkowych gotowa, przejazd pod wiaduktem między Dąbrowskiego a Kolumba zamknięty. BikeS uruchomił dodatkową stację na Pomorzanach. Dziś ( 1 lipca) o 9 rano odcinek alei między Placem Szyrockiego a Milczańską zostanie wyłączony z ruchu kołowego.

   Rusza remont al. Powstańców Wielkopolskich. W piątek wieczorem z al. Powstańców Wielkopolskich w kierunku zajezdni zjechały ostatnie tramwaje linii 11 i 12. Pętla Pomorzany została wyłączona z użytku.


   Komunikacja zastępcza – autobus 811 i tramwaj 4

   Między Pomorzanami a centrum Szczecina jeździ autobus zastępczy 811. Wczoraj (i przedwczoraj) kursował między ul. Dobrzyńską a Placem Szarych Szeregów – przez Budziszyńską – Powstańców Wielkopolskich – Plac Szyrockiego i Plac Kościuszki, a od dziś, czyli od 1 lipca krąży między ul. Dobrzyńską a Placem Kościuszki, ale już objazdem: Budziszyńską, Powstańców Wielkopolskich, Milczańską, Mieszka I, Placem Szyrockiego i dalej Piastów.

   Dodatkowo od 1 lipca komunikację tramwajową między centrum a Placem Szyrockiego obsługiwać będzie tramwaje dwukierunkowe. W tym celu w weekend została zbudowana tzw. przeplotka na Placu Szyrockiego, czyli rozjazd umożliwiający zmianę torowiska i kierunku jazdy. Tramwaje oznaczone numerem 4 będą jeździć po trasie: Plac Szyrockiego – Plac Żołnierza Polskiego przez Plac Kościuszki, Plac Szarych Szeregów, Plac Rodła, Wyzwolenia, Plac Żołnierza Polskiego (i nawrót przez Plac Hołdu Pruskiego).

   Rozkład jazdy 811

   Rozkład jazdy 4

   Wyłączenie pętli Pomorzany i części al. Powstańców Wielkopolskich oznacza kaskadę zmian w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w wielu rejonach Szczecina. Od 29 czerwca do odwołania linia 11 kursuje na trasie Dworzec Niebuszewo – pl. Rodła – Ludowa. Kursowanie linii 12 zostało zawieszone. Szczegółowe informacje na temat zmian w rozkładach jazdy szczecińskich autobusów i tramwajów znajdują się na stronie ZDiTM.

    

   Pomorzany - objazdy dla ruchu kołowego

   Pierwszy etap przebudowy al. Powstańców Wielkopolskich obejmie odcinek między Placem Szyrockiego a ul. Milczańską.  Zostanie on wyłączony z ruchu kołowego w poniedziałek 1 lipca o godz. 9 rano. W nocy z niedzieli na poniedziałek nastąpiła zmiana programu sygnalizacji świetlnej i oznakowania poziomego na skrzyżowaniu ul. Milczańskiej z Mieszka I, a na skrzyżowaniu Milczańskiej i Powstańców Wielkopolskich  został włączony program świateł żółtych migających. W piątek wieczorem został zamknięty dla ruchu przejazd pod wiaduktem łączącym ul. Dąbrowskiego z Kolumba – ma to z wiązek z kolejnym etapem prac na tym odcinku inwestycji. Przejazd ma być zamknięty do końca wakacji.


   Objazdy dla pojazdów samochodowych będą wytyczone przez:

   • ul. Milczańską do ul. Mieszka I,
   • ul. Starkiewicza - Dąbrowskiego - Plac Szyrockiego,
   • ul. Szpitalną - Połabską - Boczną - Starkiewicza - Dąbrowskiego - Plac Szyrockiego.
   • ul. Włościańską (przy starym kościele) tu zostanie wprowadzona sygnalizacja wahadłowa z uwagi ma małą szerokość jezdni.

   By ułatwić kierowcom orientację, tablice każdego objazdu będą oznaczone innym kolorem i odrębnym znakiem graficznym.

   Dojazd do posesji znajdujących się na wyłączonym odcinku al. Powstańców Wielkopolskich będzie możliwy przez Milczańską, a dla części adresów przez teren budowy.

   Firma ZUE, wykonawca robót na wszystkich przystankach komunikacji miejskiej w alei Powstańców Wielkopolskich i na Milczańskiej powiesił plakaty z informacją o objazdach. - W pierwszych dniach nowej organizacji ruchu  nasi pracownicy będą pomagać kierowcom w korzystaniu z objazdów – zapowiada Martyna Kiełbasa z ZUE.

    

   Nowa stacja BikeS na Pomorzanach

   W związku z remontem al. Powstańców Wielkopolskich BikeS powiększył obszar działania i utworzył tymczasową wirtualną stację przy skrzyżowaniu ulic Frysztackiej i Ruskiej. Wirtualną to znaczy, że stacja nie ma stojaka ani słupka z tablicą informacyjną, ale jest widoczna w aplikacji Roovee,  można na niej zostawiać rowery i z niej wypożyczać bez dodatkowych opłat. Punktem orientacyjnym dla lokalizacji stacji jest znajdujący się przy skrzyżowaniu sklep spożywczy ABC. Rowery można zostawiać w promieniu 30 metrów.

    

   Za kilka miesięcy będzie łatwiej

   W drugim etapie przebudowy al. Powstańców Wielkopolskich z ruchu kołowego zostanie wyłączony odcinek od ul. Milczańskiej do pętli Pomorzany. Zakończenie modernizacji całej alei planowane jest na lipiec 2025 roku.

   Dojazd do Pomorzan poprawi się jesienią. W listopadzie planowane jest ponowne otwarcie dla ruchu tramwajowego i kołowego ulic wzdłuż Odry, łączących Dworzec Główny PKP z pętlą Pomorzany. Nieco wcześniej ma być możliwa komunikacja tramwajowa na ulicach Dworcowej i Nowej.

    

   Z dużą pomocą Unii

   Planowana w dwóch osobnych turach przebudowa ul. Kolumba i al. Powstańców Wielkopolskich rozpoczęła się w listopadzie 2021 i miała zostać zakończona po 24 miesiącach. Terminu tego nie udało się utrzymać ze względu na liczne niespodziewane kolizje podziemne z rurociągami, kablami oraz zmiany projektowe. Kontrakt został przedłużony do lipca 2025.

   II etap Torowej rewolucji objął w sumie osiem zadań i 23 km kluczowych dla funkcjonowania miasta torowisk. Wartość inwestycji: 592,5 mln zł, z czego 356,2 mln zł. to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

   Wnioskodawcą i beneficjantem projektu jest Gmina Miasto Szczecin, a za jego realizację odpowiada spółka Tramwaje Szczecińskie (jako inwestor zastępczy).

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!