Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   30°

   Rozpędzona Torowa Rewolucja

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Rozpędzona Torowa Rewolucja
   tr_1.jpg
   tr_2.jpg
   tr_3.jpg
   tr_5.jpg
   tr_6.jpg
   tr_7.jpg

   Ostatnie miesiące nie są łatwe dla osób poruszających się po ścisłym centrum naszego miasta. Częste zamiany w organizacji ruchu i wyłączanie z użytku kolejnych relacji budzi niejednokrotnie złość i powoduje dezorientację w pierwszych dniach po wprowadzeniu ograniczeń w poruszaniu się. Sprawna koordynacja działań powoduje jednak, że po zrealizowaniu robót szybko otwierane są wyremontowane odcinki.

   Otwarcie ulicy Matejki usprawniło wyjazd z naszego miasta od strony Filharmonii. W tej chwili organizacja robót wymusiła zamknięcie innych relacji i kierowcy jadący od strony ulicy Bałuki muszą szukać objazdu.

   - Pierwsze dni zawsze są najtrudniejsze, ale później prowadzący pojazdy znajdują trasy alternatywne korki lekko zmniejszają się - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie. - Widać również jak wiele prac już wykonano i jak duży jest front robót.

   Na najbliższe dni zaplanowane zostało wykonanie koryta drogowo-torowego – pl. Rodła - Al. Niepodległości wykonanie warstw konstrukcji drogowo-torowych na pl. Żołnierza Polskiego, ul. Piłsudskiego, Al. Wyzwolenia oraz płyty betonowej pod torowisko na al. Wyzwolenia.

   Do tego wykonanie odcinków odwodnienia i montaż fundamentów pod słupy trakcyjne wraz z ustawianiem słupów wzdłuż Al. Niepodległości, Al. Wyzwolenia i ul. Piłsudskiego. Na alei Niepodległości będzie trwało ustawianie szyn. W rejonie skrzyżowań ul. Mazowiecka/ul. Roosevelta oraz ul. Matejki / ul. Piłsudskiego widoczni są głównie brukarze.

   Roboty prowadzone są również na Niebuszewie. Na początku lipca otwarte dla ruchu zostało rondo Sybiraków wraz z wlotami ulicy Niemcewicza oraz ul. Kołłątaja od strony północnej.

   - W tym rejonie na najbliższy czas zaplanowane zostało wykonanie koryta drogowo-torowego na zamkniętym skrzyżowaniu ul. Boguchwały i ul. Asnyka oraz warstw konstrukcji jezdni i podbudów w rejonie pętli Dworzec Niebuszewo i ul. Boguchwały – ul. Kadłubka - informuje Hanna Pieczyńska. - Oprócz tego prace brukarskie oraz wodociągowe, kanalizacyjne i torowe w zależności od odcinka.

   O ZADANIU

   Jest to jedna z największych inwestycji w naszym mieście, a z pewnością najbardziej skomplikowane logistycznie zadanie realizowane w Szczecinie.

   Projekt przebudowy torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu al. Niepodległości 3 pl. Żołnierza Polskiego — Matejki — al. Wyzwolenia — pl. Rodła — rondo Giedroycia — Dworzec Niebuszewo zakłada poprawę infrastruktury tramwajowej na łącznym odcinku około 8 kilometrów toru pojedynczego, ale także kompleksowo odpowie na potrzeby pasażerów komunikacji miejskiej, pieszych, rowerzystów i kierowców. Poprawi ich komfort i bezpieczeństwo. Zadanie jest skomplikowane i wymagające, zostało podzielone na kilka etapów.

   Zakres robót obejmuje:

   • przebudowę torowiska w al. Niepodległości oraz al. Wyzwolenia do ronda Giedroycia,
   • przebudowę torowiska w ciągu ul. Kołłątaja, ul. Asnyka,
   • przebudowę pętli Dworzec Niebuszewo,
   • przebudowę torowiska w ciągu pl. Żołnierza Polskiego, ul. Matejki i ul. Piłsudskiego,
   • przebudowę placu Rodła i placu Żołnierza Polskiego,
   • przebudowę torowiska wraz z siecią trakcyjną w pasie rozdziału na odcinkach wydzielonych oraz przebudowę całej ulicy na odcinkach torowiska wbudowanego w jezdnię (łącznie ok. 8034 mtp),
   • nadanie priorytetu dla komunikacji miejskiej na całym odcinku poprzez wykonanie pasów autobusowo-tramwajowych,
   • budowę przystanków „wiedeńskich” tramwajowych/przebudowę peronów przystankowych,
   • integrację przestanków autobusowych i tramwajowych,
   • ułatwienie przesiadek, poprawa komfortu obsługi pasażerów,
   • budowę wydzielonych miejsc postojowych,
   • budowę pasów rowerowych,
   • przebudowę chodników oraz zjazdów,
   • przebudowę sieci trakcyjnej,
   • przebudowę oświetlenia ulicznego,
   • przebudowę sygnalizacji świetlnej wraz ze zmianą organizacji ruchu.

   Przypominamy, że wykonawca — ZUE S.A ma 720 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy na zadanie pod nazwą „Przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną od pl. Żołnierza do pętli Niebuszewo oraz w ciągu pl. Żołnierza Polskiego — ul. Matejki — ul. Piłsudskiego (do pl. Rodła)”. Wartość umowy to 174 429 663,24 zł.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!