Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Na Starym Mieście piesi najważniejsi

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      Na Starym Mieście piesi najważniejsi

      Zmiany na Starym Mieście nie dotyczą tylko parkowania. Zmieniła  się też organizacja ruchu.  Szczególne przywileje zyskali piesi.

      Rok temu z kategorii dróg publicznych został wyłączony plac Orła Białego. Przestał być wyłącznie parkingiem, otworzył się na funkcje społeczne, kulturalne, gastronomiczne i ekologiczne. Podobną transformację przeszły ulice wokół placu, które od 1 lutego tworzą Strefę Zamieszkania Stare Miasto. Obowiązują tu inne niż w Strefie Płatnego Parkowania regulaminy i ceny za postój.

      Inna jest też organizacja ruchu. Ulice: Tkacka (bez łącznika między Grodzką a Wyszyńskiego), Łaziebna, Staromłyńska, Staromiejska (fragment na wysokości katedry), Mariacka i Koński Kierat zostały objęte strefą zamieszkania.

      Zasady poruszania się w strefie zamieszkania regulują przepisy ruchu drogowego. W skrócie: pieszy ma tu pierwszeństwo w stosunku do wszystkich pojazdów (samochodów, rowerów czy hulajnóg).

      - Można spacerować ulicą albo przekraczać jezdnię w dowolnym miejscu - mówi Wojciech Jachim, rzecznik NiOL. - Dzieci mogą się poruszać bez opieki innych osób. Stąd jedną z konsekwencji zmian na Starym Mieście, jest stopniowa likwidacja przejść dla pieszych.

      I uwaga!  Strefa zamieszkania ogranicza prędkość pojazdów do 20 km/h.

      Pojazdy wyjeżdżające ze strefy zamieszkania, włączają się do ruchu. Muszą więc ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.

      Podobnym celom, czyli poprawie bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, służy strefa tempo 30. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone na fragmencie ulicy Grodzkiej pomiędzy skrzyżowaniami z ulicą Tkacką i ulicami Farną i Sołtysią, a także na krótkim odcinku Tkackiej między Grodzką a Wyszyńskiego.

      Strefy zamieszkania i strefy tempo 30 tworzą przestrzeń przyjazną dla wszystkich uczestników ruchu – ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb pieszych. Uspokojenie komunikacji samochodowej sprawia, że nie ma potrzeby budowania wydzielonych dróg rowerowych czy malowania przejść dla pieszych.





      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!