Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   20°

   Kto i jak będzie łatał dziury w drogach?

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Kto i jak będzie łatał dziury w drogach?

   Zima to trudny czas dla kierowców, ale także dla drogowców. Wahania temperatur powodują pojawianie się większej ilości dziur w drogach. To zjawisko zupełnie normalne, choć uciążliwe. Apelujemy więc o szczególną uwagę w sytuacji, gdy ktoś zauważy ubytek w jezdni lub drogowców naprawiających szkody, które wyrządziła zima. Drogowcy każdego dnia pojawiają się w kilkunastu miejscach, aby załatać ubytki. Jest też chętny na wykonywanie tego typu prac w 2023 roku.

   W naszych warunkach klimatycznych zimy są mocno zróżnicowane. Częste duże spadki temperatur i wielokrotne w ciągu doby przechodzenie temperatury przez 0° w dół i w górę, przysparzają wielu problemów, szczególnie drogowcom. Mamy niestety sezon na powstawanie dziur.

   W trakcie użytkowania nawierzchnie asfaltowe ulegają tak zwanemu „zmęczeniu powierzchni drogowej”. W mikropęknięciach gromadzi się woda, która zamarzając zwiększa swoją objętość, a gdy przychodzi ocieplenie powraca do stanu ciekłego. W ten sposób powstają znacznie większe pęknięcia w drogach. Im większe uszkodzenie, tym większa podatność na jego powiększenie się.

   Uzupełnianie ubytków w drogach asfaltowych odbywa się dwoma metodami: „na ciepło”, czyli używa się gorącej, rozgrzanej mieszanki mineralno-asfaltowej i „na zimno” poprzez użycie zimnej MMA (popularnie określanej mianem asfaltu). W okresie letnim używa się głównie pierwszej metody, a w okresie zimowym drugiej. Jest ona stosowana przy dziurach wymagających szybkiej interwencji. Ze względu na to, że nie jest to metoda długoterminowa, stosuje się ją tylko w sytuacjach awaryjnych. Drogowcy wykorzystują także „okienka pogodowe”, żeby największe ubytki likwidować docelowym rozwiązaniem.

   Czy zatem istnieje sposób budowania dróg niewymagający naprawy?

   Przypominamy, że niestety nie, a dziury w drogach występują na całym świecie. Wystąpienie ubytku w drodze powinno jak najszybciej zostać zgłoszone, bo stanowi niebezpieczeństwo.

   Dlatego prosimy o zgłaszanie dziur na interwencyjny nr telefonu 91 48 00 401. Uwaga! Numer dyspozytora służy wyłącznie do przyjmowania zgłoszeń, bez możliwości udzielania odpowiedzi na zadawane pytania.

   W ogłoszonym postępowaniu do zadania „Roboty w zakresie bieżącego utrzymania dróg na terenie miasta Szczecin w zakresie robót nawierzchniowych w 2023 roku” firma STRABAG Sp z o.o. zaproponowała kwotę 5.690.021,45 zł. To jedyna oferta, która wpłynęła. Na ten cel zamawiający zaplanował 5,3 mln zł. Trwa weryfikacja dokumentów i możliwości finansowych miasta.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!