Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Komunikacja miejska - skomplikowana sieć powiązań

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Komunikacja miejska - skomplikowana sieć powiązań

   Siatka połączeń to skomplikowana sieć powiązań pomiędzy liniami, które trzeba poprowadzić po całym mieście. Po Szczecinie i gminach ościennych jeździ blisko 100 linii autobusowych i tramwajowych, a w szczycie komunikacyjnym z zajezdni wyjeżdża prawie 300 pojazdów. Przygotowanie oraz kontrolowanie komunikacji miejskiej jest trudnym, pracochłonnym i odpowiedzialnym zadaniem.

   Linie tramwajowe liczą 104 kilometry, sieć autobusowa w Szczecinie to 540km, a do tego trzeba doliczyć ponad 100 kolejnych kilometrów poza granicami administracyjnymi miasta. Całość należy opracować w określonych ramach uwzględniających nie tylko potrzeby pasażerów, ich przyzwyczajenia komunikacyjne, gęstość zaludnienia i ilość zakładów pracy, ale także czas pracy prowadzących pojazdy, zasoby kadrowe i taborowe, infrastrukturę komunikacyjną, socjalną, skomunikowania oraz określony budżet.

   Do tego komunikacja zastępcza, remonty, zmiany i korekty. Dział odpowiedzialny za planowanie siatki połączeń i rozkłady jazdy każdego dnia ma ręce pełne pracy! Komunikacja miejska to system naczyń połączonych i jedna, najdrobniejsza nawet zmiana niesie konsekwencje dla wielu innych elementów.

   - Zmiany związane z przebudowami muszą być kompromisem pomiędzy potrzebami pasażerów, wykonawców i możliwościami technicznymi - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM. - Czasowe organizacje ruchu dla autobusów i tramwajów to godziny planowania, konsultacji i optymalizowania rozwiązań.

   Nie mniej pracy ma Centrala Ruchu. Każdego dnia dochodzi przecież do różnych zdarzeń drogowych, które mają wpływ na autobusy i tramwaje.

   - W czwartkowy poranek doszło do potrącenia pieszej w rejonie Węzła Łękno, co wstrzymało ruch tramwajowy na odcinku Plac Szarych Szeregów – Głębokie - mówi Hanna Pieczyńska. - Na miejsce wezwany został Nadzór ruchu, a dyspozytor przekierował tramwaje i zorganizował komunikację zastępczą. Zaledwie kilka minut później kolizja dwóch pojazdów wymusiła skierowanie autobusów zmienioną trasę – to znów zadanie dla Centrali Ruchu.

   To pokazuje jak dużo zmiennych wpływa na płynność poruszania się po mieście. Każdego dnia tylko w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego pracuje kilkadziesiąt osób, które dbają o to, żeby pasażerowie sprawnie przemieszczali się po mieście.

   Przy okazji przypominamy, że w najbliższy weekend wprowadzone zostaną zmiany na linii zastępczej 812, a na czas niedzielnych robót torowych uruchomiona będzie zastępcza 807.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!