Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   Dzień życzliwości za kierownicą. W Szczecinie każdego dnia dochodzi do niebezpiecznych sytuacji na drogach

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Dzień życzliwości za kierownicą. W Szczecinie każdego dnia dochodzi do niebezpiecznych sytuacji na drogach

   5 kwietnia obchodzony jest dzień życzliwości za kierownicą. To dobry czas, żeby przypomnieć o tym, że nie tylko przestrzeganie zasad ruchu drogowego, ale także wzajemna życzliwość wpłynie na bezpieczeństwo i płynność przejazdu po mieście. Niestety każdego dnia na ulicach Szczecina dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej.

   Przypominamy, że w roku 2022 tramwaje i autobusy uczestniczyły w 717 zdarzeniach drogowych, z czego zdecydowana większość miała miejsce z winy pojazdów obcych. - W szczycie komunikacyjnym na ulicach Szczecina pojawia się blisko 300 autobusów i tramwajów, dziesiątki tysięcy samochodów i pieszych. O wypadek czy kolizję jest bardzo łatwo - powiedziała Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

   Pośpiech i brawura przyczynami wypadków na szczecińskich ulicach

   Do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi na przykład, gdy piesi zamiast sprawdzić czy nic nie jedzie przechodzą przez jezdnie wpatrzeni w telefon, albo gdy kierowca spiesząc się, wymusza pierwszeństwo na komunikacji miejskiej.

   - Nie bez winy są także kierowcy i motorniczowie, jednak statystyki pokazują, że najwięcej wypadków i kolizji powodują tak zwane pojazdy obce. Pamiętajmy, że poszkodowanymi w trakcie takich sytuacji mogą być nie tylko kierowcy, ale pasażerowie samochodu, tramwaju czy autobusu - zaznaczyła Hanna Pieczyńska. Podczas gwałtownego hamowania ludzie spadają z siedzeń, przewracają się lub uderzają w różne elementy wewnątrz pojazdu.

   Największymi przewinieniami kierowców względem komunikacji miejskiej są pośpiech, brawura i nieuwaga. Do tego można dodać wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie i gwałtowne hamowanie przed pojazdem, utrudnianie włączenia się do ruchu. Każdego dnia na naszych drogach widać także sytuacje, w których auta blokują torowisko. Prowadzący samochody nie zwracają uwagi, na to gdzie jest ich pas ruchu i wjeżdżają na tory lub zastawiają je przy próbie skrętu. Innym przewinieniem zmotoryzowanych jest brak zachowania bezpiecznej odległości od tramwaju, zarówno z tyłu, jak i z boku. Kierowcy często nie zatrzymują się, gdy tramwaj staje na przystanku. Skutki takich zachowań mogą być tragiczne.

   Z okazji dzisiejszego święta życzymy wszystkim kierowcom życzliwych uczestników ruchu drogowego.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!