Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Duże zmiany dla pasażerów komunikacji miejskiej

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      Duże zmiany dla pasażerów komunikacji miejskiej

      Niebawem w przepisach pojawią się nowe zapisy. Autobusami i tramwajami uczniowie szkół podstawowych pojadą za darmo, a "gapowicze" muszą spodziewać się wyższych kar za jazdę bez biletu.

      Pierwsze, znaczące ulgi dla uczniów wprowadzone zostały wraz z programem Szczecin Przyjazny Rodzinie. Dzięki niemu w rodzinach z więcej niż jednym dzieckiem uczniowie korzystają z biletów miesięcznych za 1zł. Teraz, dzięki uchwale Rady Miasta, młodzi mieszkańcy Gminy Miasto Szczecin, którzy uczęszczają do szkół podstawowych, będą podróżowali komunikacją miejską za darmo. Dodatkowo, bez biletu pojadą także dzieci od urodzenia do momentu rozpoczęcia nauki w szkole, bez względu na miejsce zamieszkania. Zwolnienie z opłat będzie możliwe także dla mieszkańców gmin ościennych, jednak po podpisaniu stosownych porozumień. Uchwała wejdzie w życie 1 lipca.

      "Gapowicze" powinni uważać bo, zwiększą się kary za jazdę bez biletu. Dzisiaj za takie przewinienie nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 182 zł, jeśli płatność nastąpi w ciągu 7 dni i 260zł po tym terminie. Dzięki uchwale będzie to analogicznie 200zł i 400zł. Statystyki pokazują jednak, że 90% osób złapanych za jazdę bez biletów, które opłacają swoją karę, robią to w mniej niż tydzień.

      Więcej zapłacą także osoby, które bez dokumentu upoważniającego do zniżki będę jechać z biletem o mniejszym nominale. Po zmianach będzie to kwota nie 154zł jak do tej pory, a 180zł i podniesiona zostanie o 100% po 7 dniach.

      Pasażerowie, którzy zapomnieli dokumentów lub biletów sieciowych, mogą je donieść i anulować swoją karę w ciągu tygodnia od daty nałożenia mandatu. Opłata manipulacyjna za taką procedurę to 6zł. Takich przypadków jest jednak niewiele, w roku 2017 było ich niespełna 230 z 35 000 wszystkich nałożonych opłat dodatkowych.

      Przypominamy jednak, że jazda na gapę jest kradzieżą i najważniejsze jest uświadomienie sobie, że bilet kupuje się nie ze strachu przed mandatem, a ze względu na obowiązek i prawo. Wyjaśniamy to już najmłodszym pasażerom podczas spotkań na zajezdni, licząc na to, że poczują się członkami społeczeństwa obywatelskiego, odpowiedzialnymi za swoje otoczenie.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!