Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Część alei Powstańców Wielkopolskich zamknięta dla ruchu kołowego

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Część alei Powstańców Wielkopolskich zamknięta dla ruchu kołowego

   Dziś przed południem zamknięty dla ruchu kołowego został odcinek al. Powstańców Wielkopolskich między Placem Szyrockiego a ulicą Milczańską. Wcześniej na Pomorzany przestały kursować tramwaje.

   W piątek  wieczorem z al. Powstańców Wielkopolskich w kierunku zajezdni zjechały ostatnie tramwaje linii 11 i 12. Pętla Pomorzany została wyłączona z użytku.

   Dziś przed południem z ruchu kołowego został wyłączony odcinek między Placem Szyrockiego a Milczańską. Ograniczenie nie dotyczy mieszkańców posesji znajdujących się na wyłączonym odcinku.

   Zmiany w organizacji ruchu mają związek z rozpoczęciem remontu alei Powstańców Wielkopolskich. W alei powstaną nowe jezdnie, chodniki, torowiska, infrastruktura podziemna (m.in. nowe wodociągi), oświetlenie, trakcja tramwajowa. Zostaną przebudowane wiadukty. Dodatkowym elementem będą drogi i pasy rowerowe. Zakończenie modernizacji całej alei planowane jest na lipiec 2025 roku.

    

   Komunikacja zastępcza – autobus 811 i tramwaj 4

   Między Pomorzanami a centrum Szczecina jeździ autobus zastępczy 811. Kursuje między ul. Dobrzyńską a Placem Kościuszki - przez Budziszyńską, Powstańców Wielkopolskich, Milczańską, Mieszka I, Placem Szyrockiego i dalej Piastów.

   Od dziś komunikację tramwajową między centrum a Placem Szyrockiego obsługują tramwaje dwukierunkowe. W tym celu w weekend została zbudowana tzw. przeplotka na Placu Szyrockiego, czyli rozjazd umożliwiający zmianę torowiska i kierunku jazdy. Tramwaje oznaczone numerem 4 jeżdżą po trasie: Plac Szyrockiego – Plac Żołnierza Polskiego przez Plac Kościuszki, Plac Szarych Szeregów, Plac Rodła, Wyzwolenia, Plac Żołnierza Polskiego (i nawrót przez Plac Hołdu Pruskiego).

   Rozkład jazdy 811

   Rozkład jazdy 4

   Wyłączenie pętli Pomorzany i części al. Powstańców Wielkopolskich oznacza kaskadę zmian w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w wielu rejonach Szczecina. Linia 11 kursuje na trasie Dworzec Niebuszewo – pl. Rodła – Ludowa. Kursowanie linii 12 zostało zawieszone.

   Szczegółowe informacje na temat zmian w rozkładach jazdy szczecińskich autobusów i tramwajów znajdują się na stronie ZDiTM.

   https://www.zditm.szczecin.pl/pl

    

   Pomorzany - objazdy dla ruchu kołowego

   W związku z wyłączeniem dużej części al.  Powstańców Wielkopolskich zostały wytyczone następujące objazdy:

   • ul. Milczańską do ul. Mieszka I,
   • ul. Starkiewicza - Dąbrowskiego - Plac Szyrockiego,
   • ul. Szpitalną - Połabską - Boczną - Starkiewicza - Dąbrowskiego - Plac Szyrockiego.
   • ul. Włościańską (przy starym kościele) tu zostanie wprowadzona sygnalizacja wahadłowa z uwagi ma małą szerokość jezdni.

    

   By ułatwić kierowcom orientację, tablice każdego objazdu będą oznaczone innym kolorem i odrębnym znakiem graficznym.

   - W pierwszych dniach nowej organizacji ruchu  nasi pracownicy będą pomagać kierowcom w korzystaniu z objazdów – zapowiada Martyna Kiełbasa z firmy ZUE, która jest wykonawcą robót.

    

   Nowa stacja BikeS na Pomorzanach

   BikeS powiększył obszar działania na Pomorzanach i utworzył tymczasową wirtualną stację przy skrzyżowaniu ulic Frysztackiej i Ruskiej. Wirtualną to znaczy, że stacja nie ma stojaka ani słupka z tablicą informacyjną, ale jest widoczna w aplikacji Roovee,  można na niej zostawiać rowery i z niej wypożyczać bez dodatkowych opłat. Punktem orientacyjnym dla lokalizacji stacji jest znajdujący się przy skrzyżowaniu sklep spożywczy ABC. Rowery można zostawiać w promieniu 30 metrów.

    

   Za kilka miesięcy będzie łatwiej

   W drugim etapie przebudowy al. Powstańców Wielkopolskich z ruchu kołowego zostanie wyłączony odcinek od ul. Milczańskiej do pętli Pomorzany.

   Dojazd do Pomorzan poprawi się jesienią. W listopadzie planowane jest ponowne otwarcie dla ruchu tramwajowego i kołowego ulic wzdłuż Odry, łączących Dworzec Główny PKP z pętlą Pomorzany. Nieco wcześniej ma być możliwa komunikacja tramwajowa na ulicach Dworcowej i Nowej.

    

   Z dużą pomocą Unii

   Planowana w dwóch osobnych turach przebudowa ul. Kolumba i al. Powstańców Wielkopolskich rozpoczęła się w listopadzie 2021 i miała zostać zakończona po 24 miesiącach. Terminu tego nie udało się utrzymać ze względu na liczne niespodziewane kolizje podziemne z rurociągami, kablami oraz zmiany projektowe. Kontrakt został przedłużony do lipca 2025.

   II etap Torowej rewolucji objął w sumie osiem zadań i 23 km kluczowych dla funkcjonowania miasta torowisk. Wartość inwestycji: 592,5 mln zł, z czego 356,2 mln zł. to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

   Wnioskodawcą i beneficjantem projektu jest Gmina Miasto Szczecin, a za jego realizację odpowiada spółka Tramwaje Szczecińskie (jako inwestor zastępczy).

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!