Blue boxy zamiast yellow boxów
Robert Duchowski
W związku z dobrym odbiorem i pozytywnymi efektami testowania tzw. yellow boxów, na ulicach Szczecina wprowadzone zostanie bliźniacze rozwiązanie, tyle że w kolorze niebieskim.
Angielska nazwa „yellow box” odnosi się do wyznaczonego na środku skrzyżowaniu pola, pomalowanego w żółte pasy tworzące kratę, na które nie można wjeżdżać, jeśli nie ma się możliwości jego opuszczenia, czyli wyjechania ze skrzyżowania. Rozwiązanie to z powodzeniem funkcjonuje w wielu miastach Europy Zachodniej, na skrzyżowaniach dróg głównych z podporządkowanymi.
W Szczecinie zostały wprowadzone w ramach testów, latem ubiegłego roku, na pięciu skrzyżowaniach. Po trzech miesiącach oznakowanie usunięto.
- Rolą yellow boxów jest przypomnienie kierowcom o braku możliwości postoju w obrębie skrzyżowania i oznaczenie tych miejsc, w których pozostanie może doprowadzić do zablokowania ruchu, z czym na ulicach Szczecina mamy często do czynienia – wyjaśnia Marcin Charęza, kierownik Referatu ds. Organizacji Ruchu w Urzędzie Miasta. – Zastosowanie tego rozwiązania okazało się dużym sukcesem, otrzymywaliśmy od kierowców wiele pozytywnych komentarzy, a także próśb i wniosków o kolejne yellow boxy w różnych miejscach.
Zgodnie z zapowiedziami, na podstawie ubiegłorocznych testów, w Referacie ds. Organizacji Ruchu UM powstał również specjalny raport dotyczący funkcjonowania yellow boxów w Szczecinie, który w ubiegłym miesiącu został przesłany do Ministerstwa Infrastruktury. Czytamy w nim m.in.: Na skrzyżowaniach na których wprowadzono system yellow box, już po paru dniach można było zaobserwować znaczące poprawy przepustowości w szczególności znaczącego zmniejszenia się kierujących zatrzymujących swoje pojazdy na tarczy skrzyżowania. (cały raport w załączniku)
W związku z tym podjęto decyzję o przywróceniu oznakowania, które będzie nawiązywać w całości do yellow boxów, z tą tylko różnicą, że naniesione kratownice będą koloru niebieskiego RAL 5015.
- Zmiana koloru związana jest z sygnałami jakie docierały z Ministerstwa Infrastruktury do mediów, rezerwującymi kolor żółty wyłącznie dla oznakowania czasowej organizacji ruchu - mówi Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - Natomiast niebieski jest kolorem neutralnym, który występuje już na ulicach Szczecina w postaci przystanków tramwajowych czy miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.
W pierwszej kolejności blue boxy pojawią się na skrzyżowaniach, na których sprawdziły się już w ubiegłym roku, czyli:
- Europejska – Dworska,
- Matejki - Bazarowa,
- Wierzbowa – Reczańska,
- pl. Kościuszki
- Małopolska - Matejki
oraz dodatkowo:
- Unii Lubelskiej – Orląt Lwowskich.
W miejscach tych, tak jak poprzednio, prowadzona będzie również kampania informacyjna. Przedstawiciele UM, ZDiTM oraz Policji rozdadzą kierowcom półtora tysiąca ulotek, odblasków i zapachów samochodowych.
Można się spodziewać, że w przyszłości blue boxy będą się pojawiać na kolejnych, wybranych skrzyżowaniach. Zastosowanie ich ma jednak przede wszystkim charakter informacyjny i edukacyjny - mają one utrwalać pozytywne nawyki, które kierowcy będą stosować również na skrzyżowaniach pozbawionych tego typu oznakowania.
Planowane terminy wykonania oznakowań (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych):
24-26.08 - RECZAŃSKA, DWORSKA
27-29.08 - MAŁOPOLSKA, BAZAROWA
29-31.08 - ORLĄT LWOWSKICH, PL.KOŚCIUSZKI