Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Al. Powstańców Wielkopolskich częściowo zamknięta. Na przystankach informacje o objazdach

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Al. Powstańców Wielkopolskich częściowo zamknięta. Na przystankach informacje o objazdach

   W poniedziałek 1 lipca rusza remont al. Powstańców Wielkopolskich. Dziś wykonawca prac, krakowska firma ZUE na wszystkich przystankach w rejonie robót wywiesił plakaty z informacją o objazdach.

    

   28 czerwca wieczorem przestaną jeździć tramwaje, a 1 lipca dla ruchu kołowego zostanie zamknięty odcinek między Placem Szyrockiego a ul. Milczańską. Wyłączenie pętli Pomorzany i części al. Powstańców Wielkopolskich oznacza kaskadę zmian w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w wielu rejonach Szczecina. ZDiTM przygotowuje nowe rozkłady jazdy, które będą sukcesywnie rozwieszane na przystankach w całym mieście. Informacja o aktualnych rozkładach jazdy jest na stronie zditm.szczecin.pl

   Firma ZUE, wykonawca robót dziś na wszystkich przystankach komunikacji miejskiej w alei Powstańców Wielkopolskich i na Milczańskiej powiesił plakaty z informacją o objazdach obowiązujących od 1 lipca.

   - W pierwszych dniach nowej organizacji ruchu  nasi pracownicy będą pomagać kierowcom w korzystaniu z objazdów – zapowiada Martyna Kiełbasa z ZUE.

   Komunikacja zastępcza – autobus 811 i tramwaj 4

   28 czerwca wieczorem z al. Powstańców Wielkopolskich w kierunku zajezdni zjadą ostatnie tramwaje linii 11 i 12. Pętla Pomorzany zostanie wyłączona z użytku, dzięki czemu będzie możliwe zakończenie jej rozbudowy.

   29 czerwca do obsługi relacji Pomorzany centrum Szczecina wejdzie autobus zastępczy 811, który w pierwszych dwóch dniach będzie kursował między ul. Dobrzyńską a Placem Szarych Szeregów – przez Budziszyńską – Powstańców Wielkopolskich – Plac Szyrockiego i Plac Kościuszki, a od 1 lipca między ul. Dobrzyńską a Placem Kościuszki, ale już objazdem: Budziszyńską, Powstańców Wielkopolskich, Milczańską, Mieszka I, Placem Szyrockiego i dalej Piastów.

   Dodatkowo od 1 lipca komunikację tramwajową między centrum a Placem Szyrockiego obsługiwać będzie tramwaje dwukierunkowe. W tym celu powstanie tzw. przeplotka na Placu Szyrockiego, czyli rozjazd umożliwiający zmianę torowiska i kierunku jazdy. Tramwaje oznaczone numerem 4 będą jeździć po trasie: Plac Szyrockiego – Plac Żołnierza Polskiego przez Plac Kościuszki, Plac Szarych Szeregów, Plac Rodła, Wyzwolenia, Plac Żołnierza Polskiego (i nawrót przez Plac Hołdu Pruskiego).

   Szczecin dysponuje sześcioma tramwajami dwukierunkowymi, które obecnie obsługują odcinek między ulicami Wawrzyniaka a Żołnierską. Dzięki zakończeniu prac na budowie nowego torowiska na ulicy Sosabowskiego „dwukierunki” będzie można przerzucić na trasę „czwórki”. Więcej informacji na ten temat jutro w następnym komunikacie.

    

   Objazdy dla ruchu kołowego

   Pierwszy etap przebudowy al. Powstańców Wielkopolskich obejmie odcinek między Placem Szyrockiego a ul. Milczańską.  Zostanie on wyłączony z ruchu kołowego 1 lipca. Wcześniej, bo 28 czerwca wieczorem zostanie zamknięty dla ruchu przejazd pod wiaduktem łączącym ul. Dąbrowskiego z Kolumba – ma to z wiązek z kolejnym etapem prac na tym odcinku inwestycji. Objazdy dla pojazdów samochodowych będą wytyczone przez:

   • ul. Milczańską do ul. Mieszka I (tu nastąpi zmiana programu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Mieszka z Milczańską),
   • ul. Starkiewicza - Dąbrowskiego - Plac Szyrockiego,
   • ul. Szpitalną - Połabską - Boczną - Starkiewicza - Dąbrowskiego - Plac Szyrockiego.
   • ul. Włościańską (przy starym kościele) tu zostanie wprowadzona sygnalizacja wahadłowa z uwagi ma małą szerokość jezdni.

    

   - By ułatwić kierowcom orientację, tablice każdego objazdu będą oznaczone innym kolorem i odrębnym znakiem graficznym - informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie.

   Dojazd do posesji znajdujących się na wyłączonym odcinku al. Powstańców Wielkopolskich będzie możliwy przez Milczańską, a dla części adresów przez teren budowy.

    

   Za kilka miesięcy będzie łatwiej

   W drugim etapie przebudowy al. Powstańców Wielkopolskich z ruchu kołowego zostanie wyłączony odcinek od ul. Milczańskiej do pętli Pomorzany. Zakończenie modernizacji całej alei planowane jest na lipiec 2025 roku.

   Dojazd do Pomorzan poprawi się jesienią. W listopadzie planowane jest ponowne otwarcie dla ruchu tramwajowego i kołowego ulic wzdłuż Odry, łączących Dworzec Główny PKP z pętlą Pomorzany. Nieco wcześniej ma być możliwa komunikacja tramwajowa na ulicach Dworcowej i Nowej.

    

   Dwa razy większa pętla

   Wspólną częścią obu projektów: ul. Kolumba i al. Powstańców Wielkopolskich jest pętla Pomorzany, która po zakończeniu modernizacji  będzie ponad dwukrotnie większa. Torowisko i pięć peronów będą miały odpowiednio długość 1350/520 metrów (obecnie 610/130 m). Wewnątrz powstanie parking,  tor odstawczy, budynek socjalny dla motorniczych oraz toalety miejskie.  Przebudowany układ torowy umożliwi wyjazd z każdego toru w dwóch kierunkach (al. Powstańców Wielkopolskich i ul. Kolumba).

    

   Z dużą pomocą Unii

   Planowana w dwóch osobnych turach przebudowa ul. Kolumba i al. Powstańców Wielkopolskich rozpoczęła się w listopadzie 2021 i miała zostać zakończona po 24 miesiącach. Terminu tego nie udało się utrzymać ze względu na liczne niespodziewane kolizje podziemne z rurociągami, kablami oraz zmiany projektowe. Kontrakt został przedłużony do lipca 2025.

   II etap Torowej rewolucji objął w sumie osiem zadań i 23 km kluczowych dla funkcjonowania miasta torowisk. Wartość inwestycji: 592,5 mln zł, z czego 356,2 mln zł. to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

   Wnioskodawcą i beneficjantem projektu jest Gmina Miasto Szczecin, a za jego realizację odpowiada spółka Tramwaje Szczecińskie (jako inwestor zastępczy).

   Załączniki

   • Al. Powstańców Wielkopolskich.pdf

    application/pdf

    Pobierz

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!