Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   25°

   Zabytkowa willa odzyskała historyczny wygląd

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Elewacja ma znów kolor jasno-beżowy, misterne płaskorzeźby wróciły do dawnej formy, miedziane poszycie dachu zostało wymienione na nowe.

   Zakończył się remont elewacji okazałej willi u zbiegu alei Wojska Polskiego i ulicy Mickiewicza. Głównym celem prac była termomodernizacja budynku i odtworzenie jego historycznego wyglądu. Elewacja ma kolor beżowy, w tynku są płatki miki, które połyskując w słońcu dają efekt migotania. Stolarka okienna jest biała, drzwi w kolorze rozbielonej ciepłej szarości, a metalowe balustrady balkonów i okiennice – zielone. Wymienione zostało miedziane poszycie dachowe, ocieplone poddasze.

    

   -  Program prac konserwatorskich elewacji składał się z 52 punktów. Były tam szczegółowe wytyczne, w jaki sposób odnowić tynki, detale architektoniczne, dach, stolarkę drzwiową okapy, żaluzje, okna lukarnowe i elementy stalowe. – informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne.

   Wykonawca został zobowiązany do prowadzenia prac w taki sposób, aby w jak największym stopniu zachować oryginalny, historyczny stan budynku. Budynek zdobią rozmaite płaskorzeźby: medaliony z postaciami chłopców, zegar słoneczny, obramowania okien, girlandy z liści.

   – Przed remontem były osłabione, ukruszone, trzeba je było uzupełnić, wzmocnić – mówi Małgorzata Zyzik, która prowadziła nadzór konserwatorski. - Najwięcej pracy było przy zegarze słonecznym, na szczęście dysponowaliśmy przedwojennym zdjęciem zegara.

   Przed remontem elewacji i dachu za zgodą Miejskiego Konserwatora Zabytków we wnęce budynku od strony ul. Mickiewicza (najmniej eksponowanej) została zainstalowana zewnętrzna winda.

   Willa przy al. Wojska Polskiego 72 od lat wykorzystywana jest na potrzeby służby zdrowia

   Budynek figuruje w rejestrze zabytków województwa zachodniopomorskiego. Powstał w latach 1910-1911 przy najbardziej wtedy reprezentacyjnej ulicy miasta. Jest przykładem architektury modernistycznej z elementami neobarokowego detalu. Jego pierwszym właścicielem był kupiec o nazwisku Simon. W latach 30-tych ub. wieku ulokowano tam Klinikę dla Kobiet. Od czasów tuż powojennych do dziś jest wykorzystywana na potrzeby służby zdrowia. Głównym najemcą willi od 25 lat jest firma NZOZ Medycy Sp. z o.o., która prowadzi przychodnię.


   Właścicielem budynku jest miejska spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne. Koszt budowy windy 350 tys. zł (projekt budowlany szybu windowego został wykonany na zlecenie NZOZ Medycy Sp. z o.o.) Koszt „Termomodernizacji i remontu elewacji” 2,8 mln zł. Wykonawcą „Termomodernizacji…” była firma WERBAU Przemysław Ziółkowski z Bezrzecza.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!