Willa Lentza – Wieści z budowy

Piotr Zieliński

Zabytkowa Willa Lentza przy Al. Wojska Polskiego przechodzi gruntowny remont. Choć z zewnątrz tego nie widać, prace przy odtwarzaniu zabytkowego charakteru budynku postępują z dnia na dzień.
Aktualnie prowadzone zabiegi konserwatorskie, wymagają zachowania dbałości o cenne i historyczne elementy budynku. Ważne jest zachowanie ostrożności przy pracy nad każdym detalem.
Prace prowadzone są m.in. przy odtwarzaniu elementów drewnianych (drzwi, balustrad na klatce schodowej, boazerii na ścianach i sufitach). Drewno oczyszczane jest z powłok starego lakieru, tam gdzie to konieczne uzupełnianie są ubytki.
Zabiegom konserwatorskim poddawane są również elementy sztukaterii. Uszkodzone fragmenty uzupełniane są masą gipsową, odtwarzane są również brakujące elementy zdobień.
Dużych nakładów pracy wymaga również zabezpieczenie budynku. Oczyszczone ze starego tynku ściany, w miejscach których widać było pęknięcia, wzmocnione zostały stalowymi prętami i zalane specjalną zaprawą. W dalszej kolejności wykonawca prac, prowadzić będzie roboty przy instalacjach elektrycznych, sanitarnych. Układane będą również podłogi i nowe tynki.
Po przebudowie w Willi Lentza znajdzie się sala multimedialna ze sceną, biblioteka/księgarnia multimedialna, sala do działań kreatywnych. Budynek wyposażony zostanie również w dodatkowe sale konferencyjne i wystawowe, oraz restaurację. Całość będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Przebudowa powinna zostać zakończona w listopadzie 2019 roku. Koszt inwestycji to blisko 17 mln zł. Projekt objęty jest dofinansowaniem z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.
Historia Willi Lentza
Budynek zbudowany został w 1890r. dla przemysłowca Augusta Lentza, według projektu architekta Maxa Drechski. W budowie i wyposażeniu Willi uczestniczyło wiele firm z Berlina i Szczecina o różnych specjalizacjach. Od 1899r Willę odziedziczyła po ojcu Margarete Tegeder. Sprzedana w maju Romanusowi Conradowi. W 1906r. właścicielem budynku został zięć Lentza – G. Tegeder. Kolejnym właścicielem od 1911 był kupiec Doring, który wprowadził wiele zmian w budynku. Przed wojną budynek był rezydencją prezydenta miasta. W latach 30 - 40 tych Willa wynajmowana była przez partię hitlerowską (z tego okresu pochodzi schron betonowy w części piwnicy) i wojsko – Trzeci Zwiadowczy Pułk Lotnictwa. Po wojnie stała się siedzibą biskupa szczecińskiego. W 1951r. przejęta przez Skarb Państwa przeszła w użytkowanie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a nieco później została przejęta na potrzeby Pałacu Młodzieży.