Rozbudowa systemu monitoringu miejskiego

Darek Sadowski

500 nowych kamer zostanie zainstalowanych na terenie Szczecina. Nowoczesny sprzęt pomoże miejskim służbom w miejscach, w których regularnie dochodzi do różnych zagrożeń, głównie o charakterze drogowym. Za rozbudowę systemu monitoringu odpowiedzialne będzie konsorcjum Maxto z Modlniczki pod Krakowem.
Zadanie zostanie zrealizowane na podstawie uzgodnień z służbami miejskimi, odpowiadającymi za bezpieczeństwo na terenie Szczecina, czyli m.in.: z Komendą Miejską Policji, Strażą Pożarną, Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego oraz Wydziałem Gospodarki Komunalnej. Efektem konsultacji jest mapa miejsc, w których powinny zostać zainstalowane kamery monitoringu. Zostały wskazane także typy i rodzaje automatycznych analiz obrazu pod kątem płynności ruchu, zgromadzeń czy przejazdu na czerwonym świetle.
- To jest duży krok właśnie w cyfryzacji i taki krok w kierunku smart city, czyli wykorzystania wielu instrumentów informatycznych, po to żeby jak najlepiej zarządzać miastem. Żebyśmy mogli tak naprawdę reagować we właściwym czasie na różnego rodzaju sytuacje – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
Wykonawca inwestycji ma zaprojektować rozbudowę systemu, dostarczyć i zainstalować centrum przetwarzania danych dla systemu monitoringu, oraz zamontować w 82 miejscach na terenie miasta ok. 500 nowych kamer. Znajdą się one m.in.: na Basenie Górniczym, Placu Kościuszki, Rondzie Hakena i przy głównych drogach wjazdowych do miasta.
- To będzie duży system, myślę ze jeden z większych w tym momencie w miastach tego typu w Polsce, będzie miał swoja platformę sprzętową, na której będzie postawione rozwiązanie softwarowe. Myślę, że w dużej mierze ułatwi to prace ludziom - podsumował Marcin Staniewski, Prezes Zarządu Maxto.
Dotychczas istniejący system monitoringu miejskiego składał się ze 186 kamer. Rozbudowa zakłada więc niemal czterokrotne powiększenie tej liczby. Inwestycja kosztuje 16 589 010 zł i zgodnie z umową powinna zostać zrealizowana w ciągu 3 lat.