Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Otwieramy Stadion Miejski

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   STADION_MIEJSKI (1).jpg
   STADION_MIEJSKI (2).jpg
   STADION_MIEJSKI (3).jpg
   STADION_MIEJSKI (4).jpg
   STADION_MIEJSKI (5).jpg
   STADION_MIEJSKI (6).jpg
   STADION_MIEJSKI (7).jpg
   STADION_MIEJSKI (8).jpg
   STADION_MIEJSKI (9).jpg
   STADION_MIEJSKI (10).jpg
   STADION_MIEJSKI (11).jpg
   STADION_MIEJSKI (12).jpg
   STADION_MIEJSKI (13).jpg
   STADION_MIEJSKI (14).jpg
   STADION_MIEJSKI (15).jpg

   Przebudowa Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera zakończona. Już w sobotę 1 października mieszkańców oraz kibiców czeka wielkie piłkarskie święto. Zapraszamy na otwarcie nowego stadionu.

   Za nami ponad 3 lata od momentu kiedy wbito pierwszą łopatę na budowie Stadionu Miejskiego. Dzisiaj w miejscu dawnej „Papricany”, stoi obiekt nowoczesny, z którego dumni mogą być mieszkańcy i kibice. Nazywany przez niektórych „Czarną perłą”, z całą pewnością będzie jednym z symboli naszego miasta.

   O zakończonej inwestycji tak podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówił Piotr Krzystek Prezydent Miasta Szczecin – Z przyjemnością obserwowałem każdy etap budowy Stadionu Miejskiego. Cieszę się, że udało się nie wyłączając możliwości grania, poszczególne elementy tego obiektu oddawać do użytkowania. To ogromny sukces, że mimo pandemii, różnych trudności, udało się to w realnych kosztach zrealizować. Murawa jest świetna, Pogoń jest w dobrej dyspozycji, więc mam nadzieję, że 1 października czeka nas wspaniały mecz przy pełnych trybunach. Stadion to materialna baza rozwoju kluby. Bardzo się cieszę z części młodzieżowej, bo ona jest imponująca i niewiele klubów w Polsce może się pochwalić takim zapleczem bezpośrednio przy stadionie.

   To jedna z piękniejszych inwestycji jakie dane nam było realizować i chyba jedna z takich, która miała największe grono kibiców w trakcie budowy. Nieczęsto się zdarza abyśmy pod tak dużym oglądem opinii publicznej coś budowali. Musze przyznać, żeby było to wyzwanie ale bardzo pomocne. – powiedział Andrzej Kędzior Dyrektor Szczecińskie Dyrektor oddziału Szczecin Korporacji Budowlanej Doraco.

   Dla nas, dla Pogoni Szczecin, dla kibiców w Szczecinie to chyba najważniejszy czas w historii albowiem doczekaliśmy się stadionu, na który bardzo czekaliśmy. Powiedział Jarosław Mroczek Prezes Zarządu Klubu Pogoń Szczecin SA – Obiekt to nie tylko stadion ale również Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. To miejsce, którego nam zazdrości cała piłkarska Polska.

   Wielkie otwarcie

   Podczas meczu otwarcia Pogoni Szczecin z Lechią Gdańsk, kibice po raz pierwszy będą mieli okazję zapełnić wszystkie krzesełka na czterech nowych trybunach. Mecz zostanie poprzedzony ceremonią otwarcia. Wiele akcentów tej uroczystości nadal owiana jest tajemnicą, ale już teraz wiemy, iż czeka nas moc różnorakich atrakcji, które będą przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dzieci m.in. festyn dla granatowo-bordowych kibiców, który rozpocznie się już na kilka godzin przed meczem. Ten element celebracji otwarcia całego obiektu odbędzie się na terenie kompleksu stadionowego, od strony ulicy Witkiewicza. Na trybuny serdecznie zapraszamy po godzinie 19:00, ponieważ początek biletowanej części uroczystości rozpocznie się o godzinie 19:30. Portowcy przygotowują na ten czas moc wydarzeń towarzyszących. W tejże celebracji weźmie udział wielu zasłużonych piłkarzy Pogoni, którzy odwiedzą nas z okazji otwarcia całego stadionu

   O inwestycji

   Inwestycja związana z Budową Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz z przebudową i rozbudową Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera w Szczecinie, rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Prace budowlane zakończono z końcem sierpnia 2022 roku. Inwestycja realizowana była w dwóch etapach:

   1. Etap I – obejmował rozbiórkę i budowę trybun południowej i wschodniej oraz budowę budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, 4 boisk treningowych w tym jednego z trybuną na blisko 800 miejsc oraz jednego ze sztuczną murawą i halą pneumatyczną tzw. balonem, którą rozkłada się na okres jesienno-zimowy. Wybudowany został również parking.
   2. Etap II – obejmował budowę nowej trybuny wschodniej, rozbiórkę i budowę trybuny północnej, budowę boiska treningowego od strony ul. Twardowskiego, oraz przebudowę pozostałego zagospodarowania terenu – parkingu dla kibiców gości, dróg dojazdowych, chodników, głównego placu wejściowego od strony ul. Twardowskiego.

   Sam stadion składa się z czterech trybun, dwie z nich, południowa i zachodnia posadowione zostały na skarpie. Wschodnia jak i północna powstały już jako osobne kilkupiętrowe budynku. Trybuna północna tzw. trybuna VIP wyróżnia się na tle pozostałych trybun stadionu. Tak naprawdę to pięciokondygnacyjny budynek. To w niej znajdują się pomieszczenie piłkarzy -szatnie, siłownia, odnowa biologiczna. To także część administracyjna z biurami klubu, loże VIP oraz zaplecze z pomieszczeniami dla mediów i centrum zarządzania i dowodzenia obiektem podczas organizacji imprez masowych.

    

   Liczby

   1. Łączna powierzchnia użytkowa budynku stadionu: 14 827 m2
   2. Kubatura: 81 625 m3
   3. Liczba miejsc siedzących: 21 165.
   4. Powierzchnia dachu: 22 503,49 m2.
   5. Wysokość dachu: 27,83 m (wysokość w najwyższym punkcie konstrukcji stalowej).
   6. Prefabrykaty wykorzystane do budowy stadionu: około 2 000 sztuk.
   7. Powierzchnia elewacja z siatki cięto-ciągnionej: 7 800 m2.
   8. W szczytowym momencie realizacji inwestycji na budowie pracowało 250 osób.

   Koszt budowy

   Koszt inwestycji wyniósł ponad 363 mln zł. 2/3 z tej kwoty to koszt budowy samego stadionu, 1/3 pochłonęła budowę nowoczesnego centrum szkoleniowego z budynkiem i kompleksem boisk treningowych. Inwestycja była dofinansowana. 30 mln zł przekazało Ministerstwo Sportu i Turystyki na budowę kompleksu szkoleniowego. 93,5 mln pochodzące z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiły do ogólnej puli budżetowej Miasta na realizację dowolnych inwestycji. Gmina Miasto Szczecin z uwagi na prostszą formę rozliczenia się z przyznanego dofinansowania, zdecydowała się w całości przeznaczyć te środki na budowę stadionu.

    

   Wykonawcą inwestycji była spółka STADION SZCZECIN KORPORACJA BUDOWLANA DORACO SP. Z O.O. SP. J. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawowała spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!