Nowy zbiornik retencyjny prawie gotowy
Piotr Zieliński
Budowa nowych obiektów hydrotechnicznych w przestrzeni miejskiej to rzadkość. Realizacja jednego z takich projektów dobiega właśnie końca w rejonie ulicy Ostoi-Zagórskiego.
Zbiornik jest częścią większego projektu inwestycyjnego. W bliskim sąsiedztwie trwa już budowa nowego układu drogowego obejmującego m.in. ulice Ostoi-Zagórskiego czy Kredową. Tuż obok w planach jest III etap Trasy Północnej – przetarg na to zadanie właśnie trwa. Nowy zbiornik jako jeden z elementów systemu deszczowego, będzie odpowiedzialny za gromadzenie wody opadowej z okolicznych terenów.
- Skarpy i dno zbiornika są już umocnione. Wokół trwają prace przy zagospodarowaniu terenu. W większości gotowa jest już droga techniczna. Wykonywane są roboty porządkowe, trwa regulacja włazów i jednocześnie trwają przygotowania do przeprowadzenia prób i odbiorów kanalizacji. - tłumczy Piotr Zieliński rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji.
Całkowita objętość czynna zbiornika to 6622 m3. Wraz z nim powstał również system kanałów grawitacyjnych mających za zadanie przetransportować znaczne ilości wody. Jednym z nich są kanały wykonane z rur żelbetonowych o średnicy 2 metrów, ciągnące się na długości ponad 300m i 8 metrów pod ziemią. Łączna długość elementów, na którą składa się system kanalizacji deszczowej i sanitarnej to 7 201,2 m.
O inwestycji
Zadanie obejmuje m.in.: budowę sieci kanalizacji deszczowej wraz z budową ziemnego zbiornika retencyjnego otwartego z groblą ziemną; kształtowanie koryta wraz z umocnieniem skarp i dna cieku „Struga Sienniczka”; budowę dróg dojazdowych z płyt betonowych; budowę oświetlenia oraz zagospodarowanie zieleni.
Budowa nowego zbiornika retencyjnego powiązana jest z planowaną przez Miasto budową III etapu Trasy Północnej i modernizacją układu drogowego dzielnicy Północ w Szczecinie.
Wykonawcą jest konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Budowlanych ELJOT Jacek Luterek i Eljot Jacek Luterek Spółka komandytowa. Koszt prac to ponad 15,7 mln zł brutto. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.