Nowy Ekoport już w wakacje

Piotr Zieliński

Na czterech tysiącach metrów kwadratowych działki przy ulicy Harcerzy znajdują się już trzy budynki oraz dwie wiaty. Część z nich przygotowana jest w taki sposób, by docelowo mogły przyozdobić je pnące rośliny. Zastosowane będą też inne ekologiczne rozwiązania, między innymi baterie słoneczne na dachu, które pozwolą na zasilenie w energię elektryczną całego Ekoportu.
Budowa Ekoportu przy ulicy Harcerzy wkracza w decydującą fazę. Prace trwają zgodnie z harmonogramem. Zakończą się w czerwcu, a w lipcu obiekt udostępniony będzie mieszkańcom. Budynek socjalno-biurowy pokryty jest niemal w całości dachem, zamontowano na nim panele fotowoltaiczne. Trwają prace wykończeniowe: położona jest instalacja elektryczna, kładzione są tynki. Pociągnięta jest podposadzkowa instalacja wodociągowa oraz instalacja dla potrzeb klimatyzacji. Rozpoczyna się wylewanie posadzki, podobnie jak w budynku magazynowym, gdzie trwają prace elewacyjne. Na ukończeniu jest także trzeci obiekt: garażowo-warsztatowy. Wykonano w nim okna z luksferów, tynki, instalacje elektryczne, pokrycie z papy drugą warstwą, rynny. Rozpoczyna się wylewanie posadzki.Trwają także prace na zewnątrz. Ułożone są kable zasilające obiekty i urządzenia. Wykonana jest instalacja kanalizacji sanitarnej, włącznie z przyłączem do sieci. W całości zrobiona jest także instalacja wodociągowa, również już podłączona do sieci miejskiej. Kanalizacja deszczowa wykonana jest natomiast w 80 procentach. Pojawia się także ogrodzenie.
W nowym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów nie zmarnuje się nawet deszczówka. Zbierana będzie do podziemnych pojemników, a następnie wykorzystywana do obsługi tego miejsca. Powstaje tu multimedialna sala konferencyjno-edukacyjna, z której będą mogli korzystać uczniowie szczecińskich szkół. Odbywały się tam będą lekcje i szkolenia z zakresu ekologii. W założeniach, w soboty, sala ma być udostępniana mieszkańcom osiedla, będzie pełniła funkcję świetlicy.Inwestycja, która uzyskała dofinansowanie w ramach działania 2.2 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, kosztuje około 4,5 miliona złotych. Ekoport przy ulicy Harcerzy będzie ósmym Ekoportem w Szczecinie. Pozostałe znajdziemy przy ulicy: Górnej, Dworskiej, Firlika, Helskiej, Gdańskiej, Leszczynowej oraz Kołbackiej.