Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Na Szafera praca wre

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Możliwe, że pierwszy tramwaj od strony ulicy Żołnierskiej wjedzie na pętlę Szafera już latem. Dobiega końca układanie szyn, niebawem rozpocznie się montaż sieci trakcyjnej. 

   II i III etap przebudowy ulicy Szafera (od skrzyżowania z ul. Romera i ul. Modrą do ul. Sosabowskiego) rozpoczął się 20 lutego 2023. Projekt jest realizowany na zlecenie Gminy Miasto Szczecin, a rolę inwestora zastępczego pełni Spółka Tramwaje Szczecińskie.

   - Prace idą z godnie z planem – informuje Krystian Wawrzyniak, prezes Tramwajów Szczecińskich. – Oddania całej arterii do użytku spodziewamy się w lutym 2025 roku, ale pierwszy tramwaj od strony Żołnierskiej na pętlę Szafera wjedzie wcześniej. Zakładamy, że będzie to przełom czerwca i lipca.

   Torowisko zarówno w stronę ul. Taczaka jak i Szafera zostało ułożone i podbudowane betonem. Układane są szyny w ciągu ul. Żołnierskiej, oraz liczne rozjazdy, m.in. umożliwiające przejazd tramwajów do Wydziału Remontowego przy ul. Klonowica.

   W sumie długość szczecińskich torów tramwajowych zwiększy się o dwa kilometry.


   Obecnie robotnicy m.in. układają chodniki i przygotowują fundamenty pod słupy sieci trakcyjnej. Montaż samej sieci powinien zacząć się za kilka tygodni. Nowe jezdnie i torowiska w 80 procentach przebiegają przez tereny zielone, wykonawca nie napotyka na niespodzianki w infrastrukturze podziemnej, a to sprawia, że prace idą zgodnie z harmonogramem.


   W ramach II i III etapu przebudowy ul. Szafera powstaną:

   •    dwukierunkowa droga wraz ze ścieżką rowerową i chodnikami
   •    trzy przystanki autobusowo-tramwajowe 
   •    jeden przystanek tramwajowy 
   •    dwie zatoki autobusowe.

   W rezultacie dwupasmowa dwukierunkowa arteria połączy ulicę  Krzywoustego (przez 26 Kwietnia, Taczaka i Sosabowskiego i przebudowaną Szafera) z al. Wojska Polskiego.
    

   - Obsługę linii tramwajowych ze zlikwidowanej pętli Krzekowo przejmie pętla Szafera - mówi Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie. - Znacząco poprawi to komunikację w rejonie ul. Szerokiej oraz dojazd do Bezrzecza i Osiedla Zawadzkiego. 


   Wartość kontraktu:102 mln zł brutto. Połowę tej kwoty gmina Szczecin otrzymała z rządowego programu Polski Ład. Wykonawca: Konsorcjum firm - TORMEL Sp. z o.o. – i STANLED I Sp. z o.o. Planowany termin zakończenia: luty 2025.
   Wielka odmiana ul. Szafera 

   I etap przebudowy ulicy Szafera zakończył się w 2021 roku. Inwestycja objęła odcinek od Al. Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Romera – długość ok. 1,2 km. Powstały drogi o dwóch dwupasmowych jezdniach z torowiskiem tramwajowym dwukierunkowym, 
   zabudowanym umożliwiającym poruszanie się autobusów komunikacji miejskiej.  Wzdłuż jezdni zbudowano chodniki i drogi rowerowe.

   - Nowa pętla tramwajowo-autobusowa przy ul. Szafera w pobliżu hali widowiskowo-sportowej ma cztery perony tramwajowe długości 90 metrów każdy - informuje Wojciech Jachim. -  Przy pętli powstał parking na 141 samochodów.


   I etap przebudowy ul. Szafera został wykonany w ramach projektu „Budowa nowych tras tramwajowych w Szczecinie”. Koszt: 125 mln zł brutto. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i działania 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!