Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      16°

      Fabryka Wody - Wieści z budowy #22

      Piotr Zieliński

      Piotr Zieliński

      Fabryka Wody - Wieści z budowy #22
      FABRYKA_WODY (1).jpg
      FABRYKA_WODY (2).jpg
      FABRYKA_WODY (3).jpg
      FABRYKA_WODY (4).jpg
      FABRYKA_WODY (5).jpg
      FABRYKA_WODY (6).jpg
      FABRYKA_WODY (7).jpg
      FABRYKA_WODY (8).jpg
      FABRYKA_WODY (9).jpg
      FABRYKA_WODY (10).jpg

      Fabryka Wody to nie tylko baseny i zjeżdżalnie. To także Centrum Edukacyjne, w którym dowiemy się wszystkiego o wodzie. Zaglądamy na budowę nietypowo, bo tylko do części obiektu, w której znajdują się elementy wystaw.

       

      Prace wykończeniowe w salach gdzie znajdują się wystawy, prowadzone są już od kilkunastu tygodni. Oprócz montażu mebli, ścianek i instalacji, pomału pojawiają się eksponaty, które wypełnią wszystkie przestrzenie. W Centrum Edukacyjnym Fabryki Wody dowiemy się wszystkiego o wodzie, praktycznie w każdym aspekcie naukowym. Począwszy od fizyki i chemii, poprzez biologię, geografię i nauki humanistyczne, odbędziemy niezwykłą podróż po świecie odkryć, ciekawostek i zabawy.

       

       

      Żeby podróż była jak najbardziej angażująca, wszystkich strefy oraz eksponaty, których odbiór i instalacja toczy się na obiekcie, będą zróżnicowane. Ujrzymy m.in. makiety obrazujące rozwiązania hydroinżynieryjne, poznamy kilka faktów dot. ludzkiego ciała a także dowiemy się gdzie można znaleźć wodę w kosmosie. W strefie sportów ekstremalnych zobaczymy jak działa sprzęt, dzięki któremu można szaleć podczas zabawy na wodzie, lub pod wodą. A to tylko część z przygotowywanych atrakcji.

       

       

      Wystawy uzupełnią również sale eksperckie. To tam odbywa się właśnie montaż instalacji, które zaangażują zmysły odwiedzających i zobrazują im jak funkcjonuje nasz świat oraz my sami jako ludzie. Co dokładnie znajdzie się w tych salach, zdradzimy jednak nieco później.

      Centrum Edukacyjne

      Centrum Edukacyjne Fabryki Wody to sześć bloków tematycznych poświęconych różnym zagadnieniom naukowym, których motywem przewodnim jest woda:

      1. Kosmos – blok, w którym poruszone zostaną tematy związane z wodą we wszechświecie, uwarunkowaniami kosmicznymi umożliwiającymi powstanie życia na Ziemi oraz eksploracją kosmosu. Patron – fizyka/matematyka.
      2. Klimat – blok, w którym tematyka wody ma mieć aspekt związany z szeroko rozumianymi zjawiskami klimatycznymi oraz ich wpływem na życie na Ziemi. Patron – Geografia.
      3. Ocean – blok nawiązujący do wody, która zajmuje większość powierzchni Ziemi. Przedstawiona jest ona w aspekcie życia, rozwoju, oraz zagrożeń związanych z wszechoceanem. Patron – Biologia.
      4. Człowiek – blok przedstawiający aspekt wody w życiu i rozwoju organizmu człowieka. Patron – Chemia.
      5. Cywilizacja Wody – blok ukazujący powstawanie i rozwój cywilizacji wokół rzek, a także wykorzystanie energii i możliwości jakie daje woda w codziennym życiu. Patron- Humanizm.
      6. Hydroinżynieria – blok dotyczący wynalazków powstałych w oparciu o wodę, które zmieniły bieg historii. Patron – Historia.

      Po Centrum Edukacyjnym, odwiedzających, oprócz animatorów, będą oprowadzać również tzw. wirtualni przewodnicy, którymi będą znani z popularno-naukowych kanałów, youtuberzy. W części centralnej Centrum Edukacyjnego, na które składa się z atrium ze spiralną w kształcie ścieżką edukacyjną, tzw. wirem wiedzy, rozmieszczone będą ekrany, na których wirtualni przewodnicy zachęcać będą do odwiedzin poszczególnych stref. Przestrzeń atrium wypełnia i ozdabia sala audytoryjna, umieszczona w modelu cząsteczki wody zawieszonym na konstrukcji dachu.

      Ścieżkę Edukacyjną Fabryki Wody uzupełnią sale laboratoryjne oraz dodatkowe pomieszczenia w podbaseniu, w których to m.in. dzięki mappingowi, będzie można zobaczyć jak przebiega proces filtracji wody basenowej.

       

      Inwestycja powstaje przy ulicy 1 Maja 41. Projekt inwestycji wykonało biuro projektowe DreamWorlds by TKHolding. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 349,7 mln zł. Wykonawcą wyposażenia Edukatorium jest MAE MULTIMEDIA ART. & EDUCATION SP. Z O.O. Koszt wykonania wystawy to 25,8 mln zł. Prace zakończą się w 2022 roku.

      Więcej informacji na:

      fabrykawody.eu

      Facebook

      YouTube

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!