Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Fabryka Wody - finał robót w wakacje

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   Fabryka Wody - finał robót w wakacje

   W wakacje bieżącego roku ma się zakończyć budowa szczecińskiego Aquparku i Centrum Edukacyjnego - Fabryki Wody. Zakończenie prac budowlanych nie oznacza jednak, że obiekt zostanie od razu udostępniony. 

   Formalności związane z aneksowaniem kontraktu zostały dopełnione. Do końca lipca bieżącego roku konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o.; będące Generalnym Wykonawca inwestycji, ma czas na zrealizowanie wszystkich prac budowlanych. Obiekt nie zostanie zatem otwarty w wakacje tego roku, jak to pierwotnie planowano.

    

   Co ma wpływ na opóźnienie

   Na wydłużenie terminu prac budowlanych wpływ miało kilka czynników. Inwestycja jest realizowana w niezwykle trudnym czasie.

   Najpierw pandemia Covid-19, która doprowadziła do zamrożenia łańcucha dostaw materiałów budowlanych i komponentów elektronicznych. Następnie inwazja Rosji na Ukrainę i jej globalne efekty w postaci zawirowań ekonomicznych, które również miały istotne przełożenie na rynek budowlany. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia niedostatecznie licznej kadry. Albowiem dużą grupę pracowników budowlanych stanowiły osoby narodowości ukraińskiej.

   Z takimi wyzwaniami na placu budowy, z powyższych jak i wielu dodatkowych czynników, niestety mierzyło się i mierzy się dalej wielu inwestorów - prywatnych jak i publicznych. Im bardziej skomplikowany obiekt, tym wyzwań i kwestii do rozwiązania jest dużo więcej.

    

   Otwarcie po rozruchach i odbiorach

   Kompleks nie zostanie otwarty zaraz po zakończeniu prac budowlanych. Wynika to z konieczności przeprowadzenia żmudnego procesu rozruchowo-odbiorowego inwestycji, który zgodnie z kontraktem może trwać od trzech do sześciu miesięcy.

   Fabryka Wody to ogromny obiekt. Jego powierzchnia użytkowa to ok. 17 tys. m2. W tej przestrzeni znajdziemy baseny, zjeżdżalnie, sauny i pomieszczenia Centrum Edukacyjnego. Ale to co jest widoczne na pierwszy rzut oka, to tylko fragment inwestycji. Fabryka Wody to kompleks niezwykle skomplikowany, skrywający kilometry kabli, rur, kanałów wentylacyjnych i tysiące urządzeń, które odpowiadają za filtrowanie wody, działanie saun i różnego rodzaju systemów elektrycznych i sanitarnych. Tak rozbudowana infrastruktura musi działać w pełnej harmonii, aby przyszli goście czuli się tu komfortowo i co istotne, bezpiecznie.

   Przeprowadzenie odbiorów i rozruchów jest zatem najważniejszą częścią realizowanej inwestycji, albowiem to od tego procesu zależy jakość, sprawność i bezpieczeństwo. Nie może on być zatem przeprowadzony w pośpiechu i co za tym idzie, niedbale. Z tego też względu na dzisiaj nie można jeszcze sprecyzować terminu otwarcia Fabryki Wody, bowiem ten będzie w całości uzależniony od tego, kiedy zakończy się odbiór, kiedy obiekt uzyska pozwolenie na użytkowanie i ile czasu zajmie przeszkolenie przyszłej kadry do jego obsługi.

   O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

    

   Inwestycja powstaje przy ulicy 1 Maja 41. Projekt inwestycji wykonało biuro projektowe DreamWorlds by TKHolding. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 349,7 mln zł. Wykonawcą wyposażenia Edukatorium jest MAE MULTIMEDIA ART. & EDUCATION SP. Z O.O. Koszt wykonania wystawy to 25,8 mln zł.

   Więcej informacji na:

   fabrykawody.eu

   Facebook

   YouTube

    

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!