Drogowo-komunikacyjna przemiana Szczecina
Piotr Zieliński
Torowiska, drogi, infrastruktura pieszo-rowerowa i parkingi – to cechy wielu inwestycji komunikacyjnych, które zostały zrealizowane w minionych pięciu latach. Nie da się ukryć, że był to okres, kiedy Szczecin stał się jednym wielkim placem budowy.
Ważne arterie, węzły komunikacyjne i nowy most
Ulica Arkońska to ważny szlak komunikacyjny miasta. Nowa jezdnia została w pełni udostępniona dla ruchu w pierwszych miesiącach 2020 roku. Piesi i rowerzyści zyskali przestrzeń do bezpiecznego przemieszczenia się. Powstało torowisko tramwajowe, nowa pętla komunikacji miejskiej zlokalizowana przy Lasku Arkońskim oraz parking Park&Ride. Cechą szczególną tego zadania była budowa ronda u zbiegu al. Wojska Polskiego i ulicy Szafera rozprowadzającego torowisko tramwajowe w czterech kierunkach.
Bliżej centrum miasta powstał Węzeł Łękno. To inwestycja zrealizowana z myślą o Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej - parking Park&Ride, infrastruktura pieszo-rowerowa, wspólne przystanki autobusowe tramwajowe oraz perony kolejowe pod nowym wiaduktem. Projekt obejmował ponadto budowę kolejnego etapu tzw. trasy średnicowej od skrzyżowania ulic Arkońskiej i Niemierzyńskiej do początku łącznic nowego węzła. Przebudowano także ponad 1,2km linii kolejowej.
W ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego zrealizowano budowę Węzła Przesiadkowego Głębokie. Powstało nowe rondo oraz przebudowano ulice do niego biegnące - fragment Al. Wojska Polskiego, Zegadłowicza i Miodowej oraz ul. Kupczyka na całej długości aż do granic miasta. Wykonana została pętla tramwajowo-autobusowa oraz parking park&ride. Wybudowano ponadto 3784 m2 chodników oraz 2,5 km ścieżek rowerowych.
W Podjuchach powstał nowy wjazd do miasta. Zmodernizowano fragment ulic Krygiera, Granitowej oraz Radosnej. Przebudowano także całkowicie skrzyżowanie u zbiegu wspomnianych ulic. Wybudowano nowe chodniki, ścieżki rowerowe oraz przystanki autobusowe. Widowiskową częścią tej inwestycji była budowa nowej przeprawy drogowej nad Regalicą. W miejscu starego mostu wybudowany został nowy trójprzęsłowy obiekt, którego konstrukcja niosąca to ponad 227m.
Nowy dostęp do Portu Szczecinie
- Szczecin jest miastem portowym i dostęp do infrastruktury portowej jest ważny zarówno od strony wodnej, jak i lądowej. Z tego też względu Miasto zrealizowało jeden z najważniejszych projektów komunikacyjnych minionych lat - „Modernizację dostępu drogowego do Portu w Szczecinie: przebudowę układu komunikacyjnego w rejonie Międzyodrza” – obejmującą aż cztery inwestycje - mówi Piotr Zieliński rzecznik Miasta Szczecin ds. inwestycji.
Zmodernizowana została ulica Górnośląska. Powstała nowa jezdnia, ciągi piesze pasy postojowe dla pojazdów ciężarowych. Przebudowane zostały sieci elektroenergetyczne, sanitarne, wodociągowe, i teletechniczne. Przebudowana została także kanalizacja deszczowa wraz z urządzeniami oczyszczającymi.
Kolejna inwestycja obejmowała przebudowę ulicy Gdańskiej na wysokości Estakady Pomorskiej. Pracami objęte były obie jezdnie estakady i przeprowadzono generalny remont samego obiektu drogowo-tramwajowego. Przebudowano układ drogowy pod estakadą, podniesiono nośność nawierzchni, wybudowano ciągi piesze i rowerowe oraz zmodernizowano sieci podziemne. W ramach inwestycji przebudowano także wiadukt w ciągu ulicy Gdańskiej znajdujący się nad bocznicą kolejową prowadzącą do Elektrowni Dolna Odra.
Zupełnie nowy charakter zyskał wjazd do miasta w ciągu ulicy Energetyków. Najbardziej znaczącą częścią tego zadania była budowa nowego ronda w ciągu ul. Energetyków z rozjazdem torowiska, tak aby w przyszłości przedłużyć linię tramwajową na Łasztownię. Przebudowane zostały ponadto ulice Spichrzowa, Zbożowa, Celna, Świętego Floriana, Bulwar Śląski i Gdański oraz część ulicy Bytomskiej. Pojawiły się nowe chodniki, ścieżki rowerowe i przystanki autobusowe. W ciągu ulicy Energetyków wybudowany został wspólny przystanek autobusowo-tramwajowy. Wybudowano ponadto miejsca postojowe w tym dwa parkingi – jeden w sąsiedztwie Trasy Zamkowej a drugi w rejonie ulic Zbożowej i Władysława IV.
Ostatnia inwestycja obejmowała modernizację układu drogowego w sercu infrastruktury portowej. Przebudowane zostały ulice Bytomska, Rybnicka, Logistyczna, Kujota i Hryniewieckiego. Wzmocniono nawierzchnię ulic, zmodernizowano wjazdy publiczne i indywidualne, powstały nowe ciągi piesze i rowerowe. Kompleksowo przebudowano sieci, w tym kanalizację deszczową. Co jednak istotne, wybudowane zostało nowe rondo umożliwiające transport ładunków o dużych gabarytach przez jego wyspę centralną.
Zmiany w śródmieściu Szczecina i nie tylko
Śródmiejski odcinek Alei Wojska Polskiego to sztandarowy projekt rewitalizacyjny, którego Miasto Szczecin podjęło się realizacji. Nowa aleja na odcinku pomiędzy Placem Zwycięstwa a Placem Szarych Szeregów to uspokojony ruch, miejsca postojowe w środkowym pasie jezdni i dedykowane miejsca postojowe dla pojazdów z dostawami, a także co istotne, więcej przestrzeni dla mieszkańców. Wykonano także nasadzenia zieleni – 154 nowe drzewa, a wśród nich m.in. przepiękne i duże platany o wysokości ok. 10m, magnolie, brzozy, oraz docelowo blisko 20tys. sztuk różnego rodzaju krzewów.
Z rewitalizacją Alei Wojska Polskiego powiązano przebudowę węzła komunikacyjnego na Placu Zwycięstwa. Zmodernizowano jezdnie, wybudowano nowe chodniki i ścieżki rowerowe oraz co ważne, zrealizowano pas autobusowo-tramwajowy wraz z nowym wspólnym przystankiem, który umożliwi swobodną przesiadkę z jednego środka komunikacji publicznej do drugiego. Finał obu tych zadań przewidziano na wiosnę tego roku.
Zmiany nie zaszły jednak tylko w śródmieściu. Wiele inwestycji drogowych zrealizowano także w innych punktach Szczecina. - dodaje Piotr Zieliński.
W ramach I etapu przebudowy ulic w Dąbiu pracami budowlanymi objęty były ulice Belgradzka, Bośniacka, Babiego Lata, Czarnogórska. W ramach tego zadania zmodernizowano także rów melioracyjny biegnący od ulicy Róży Wiatrów do rzeki Chełszcząca. W ramach przebudowy ulicy Kniewskiej pojawiły się nowe chodniki, miejsca postojowe, pętla autobusowa i oświetlenie. Przebudowano także sieci w tym kanalizację deszczową ulicy Kniewskiej i Lubczyńskiej.
Na północy przebudowane zostały ulice Huculska, Axentowicza, Zbyszka z Bogdańca, Hoża, Łomżyńska. Wybudowany został odcinek ulicy Czesława Miłosza. Przebudowano także skrzyżowanie w rejonie ulic Północnej i Wapiennej i tuż obok wybudowano zbiornik retencyjny. Z kolei w ramach współpracy pomiędzy samorządami, zmodernizowano ulicę Przęsocińską łączącą Szczecin z Policami.
W zachodniej części miasta oddano do użytku zmodernizowaną ulicę Twardowskiego i Witkiewicza, przebudowana została Modra i Koralowa oraz ulica Polskich Marynarzy. Z kolei wraz z przebudową ulicy Bułgarskiej zrealizowany został parking przy ulicy Arkońskiej na blisko 400 miejsc postojowych.
Hybrydyzacja, elektryfikacja oraz Szczecińska Kolej Metropolitalna
Wraz z wieloma inwestycjami związanymi z modernizacją infrastruktury, Miasto Szczecin systematycznie wdrażało działania mające na celu modernizację taboru autobusowego. Z końcem 2018 roku do Szczecina zaczęły trafiać pierwsze z szesnastu autobusów hybrydowych – 8 krótkich i 8 przegubowych. W 2021 w Szczecinie pojawiło się 8 przegubowych autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18 Electric, początkowo testowanych na różnych liniach w celu optymalizacji kolejnych tego typu zakupów. Rok 2022 to zakup kolejnych sześciu autobusów elektrycznych Solaris Urbino 12 Electric. Kolejne dwa autobusy Solaris Urbino 18 Electric zostały dostarczone w tym roku.
Jak informuje Piotr Zieliński: Za taborem szły również inwestycje w infrastrukturę do ich obsługi. W zajezdni Klonowica zamontowano 6 sztuk dwustanowiskowych stacji ładowania autobusów elektrycznych o mocy 120 kW. Z kolei w przestrzeni miasta, przy ulicach Kołłątaja, Kolumba i Owocowej, pojawiły się trzy pantografowe stacje ładowania autobusów elektrycznych.
Na końcu należy wspomnieć o Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. To projekt mający oddziaływanie nie tylko na samo Miasto Szczecin, ale również na metropolitalny obszar Szczecina. Samorządowa część projektu w przypadku naszego miasta to ponad dwadzieścia różnych inwestycji, rozsianych w różnych punktach Szczecina. Są one związane z modernizacją infrastruktury znajdującej się obok stacji i przystanków kolejowych. Zadanie te obejmują budowę chodników, infrastruktury rowerowej, ulic dojazdowych, parkingów Park&Ride, przystanków czy pętli autobusowych. Czekają tylko teraz na uruchomienie połączeń kolejowych.