Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   30°

   Aleja Wojska Polskiego – wieści z budowy #9

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   Aleja Wojska Polskiego – wieści z budowy #9
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (1).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (2).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (3).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (4).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (5).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (6).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (7).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (8).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (9).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (10).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (11).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (12).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (13).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (14).jpg
   ALEJA_WOJSKA_POLSKIEGO (15).jpg

   Z dnia na dzień uwidacznia się nowy, śródmiejski charakter nowej Alei Wojska Polskiego. Prace budowlane postępują.

   Wraz z zabudowaną już prawie w większej części infrastrukturą, wyłania się w śródmieściu nowy wygląd Alei Wojska Polskiego. Uwagę zwracają szerokie chodniki oraz pas zieleni wraz miejscami postojowymi, umiejscowiony centralnie pomiędzy dwiema jezdniami.

   Wciąż to jednak plac budowy. W zakres aktualnie realizowanych robót, wchodzi jeszcze m.in. układanie kanalizacji teletechnicznej, regulacja ram studni, wpustów deszczowych, włazów kanalizacyjnych, skrzynek wodociągowych i gazowych. Wciąż realizowane są roboty brukarskie – trwa wykonywanie nawierzchni chodników wraz z obramowaniem w rejonie Placu Zgody.

   Zadanie zostało podzielone na dwa etapy realizacyjne:

   ETAP I – obejmuje przebudowę układu drogowego alei Wojska Polskiego na odcinku od Placu Zwycięstwa do placu Szarych Szeregów, odcinka ulicy Jagiellońskiej od al. Piastów do al. Wojska Polskiego oraz odcinka ulicy Śląskiej od ulicy Więckowskiego do drogi wewnętrznej za budynkami Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście”. Inwestycja obejmie ponadto przebudowę kolidujących sieci uzbrojenia terenu, przebudowę sygnalizacji świetlnych, budowę oświetlenie ulicznego, budowę elementów małej architektury, budowę fontanny oraz zmianę organizacji ruchu w postaci wprowadzenia ruchu uspokojonego. Istotną częścią prac będzie zagospodarowanie terenu w postaci nasadzeń drzew i krzewów. Aleja Wojska Polskiego, na odcinku od Placu Zwycięstwa do ronda Szarych Szeregów, stanie się „zielonym salonem” naszego miasta. W ramach nasadzeń pojawią się drzewa o randze reprezentacyjnej dla naszego miasta, długowieczne i monumentalne. Znajdą się tam m.in. kolumnowe platany, będą również charakterystyczne dla Szczecina przepiękne magnolie. Projekt zakłada nasadzenia w pasie środkowym na całej długości blisko kilometrowej ulicy, wzdłuż pierzei, w obrębie wnętrza projektowanego ronda na Placu Zgody czy wzdłuż wieżowców sąsiadujących z Placem Zgody. Nasadzenia roślinności obejmą niemal kilometr zupełnie nowej alei. Znajdą się w niej nowe krzewy, trawy i byliny.

   ETAP II – obejmie wykonanie dokumentacji projektowej a następnie zrealizowanie prac budowlanych, polegających na przebudowie układu drogowego i torowego w rejonie placu Zwycięstwa. Zakres prac obejmie przebudowę układu torowego na odcinku od Bramy Portowej do włączenia w ulicę Krzywoustego, w celu wykonania na tym odcinku wspólnych pasów tramwajowo – autobusowych, przebudowę peronów przystankowych na wlocie północnym skrzyżowania Brama Portowa, budowę nowego przystanku tramwajowego na placu Zwycięstwa przed skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego i Krzywoustego w kierunku placu Kościuszki. Prace obejmą również przebudowę nawierzchni jezdni i chodników, budowę ścieżek rowerowych, usunięcie kolizji z istniejącą infrastrukturą, przebudowę i budowę sygnalizacji świetlnych, przebudowę tramwajowej sieci trakcyjnej i systemu sterowania rozjazdu, przebudowę oświetlenia ulicznego, budowę systemu informacji pasażerskiej, zagospodarowanie terenu elementami małej architektury oraz nasadzeniami drzew i krzewów.

   Koszt prac to ponad 80 mln zł brutto. Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

   Zobacz też: wojskapolskiego.szczecin.eu

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!