Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   23°

   ZWiKowe, szczęśliwe pszczoły szykują się na zimę

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   ZWiKowe, szczęśliwe pszczoły szykują się na zimę
   ule_ZWiK.jpg
   ule_ZWiK_1.jpg
   ule_ZWiK_2.jpg

   Część pszczół mieszkających i pracujących na terenie ZWiK zdecydowało się na przeprowadzkę. Skrzydlate maleństwa lepiej czują się na terenie Zakładu Produkcji Wody „Świerczewo” więc ten sezon spędziły właśnie tam. Ich zadowolenie można mierzyć ilością miodu, a ta zaskoczyła nawet Pana Andrzeja, opiekuna rodzin z 12 uli.

   Spółka chętnie wspiera pszczelarzy. Nie tylko o aktywizację mieszkańców czy techniczną kwestię związaną z udostępnieniem miejsca, którego mamy sporo, ale również o ochronę środowiska. Już najmłodsi wiedzą, że bez pszczół na planecie nie byłoby życia. Pomoc jest uzasadniona, ponieważ naukowcy alarmują, że liczba owadów na świecie gwałtownie spada. Zjawisko to jest szczególnie niekorzystne w przypadku tzw. zapylaczy, w związku z czym od lat podejmowane są działania służące ich ochronie. ZWiK dysponuje kilkudziesięcioma placówkami, które są rozsiane po całym mieście i część z nich świetnie nadaje się do tego, by ustawić na nich ule.

   Pan Andrzej Jarecki razem z żoną Bożeną szukali pomysłu na zapełnienie czasu po przejściu na emeryturę. Z małego hobby zrodziła się wielka pasja. Swoje ule mają na naszym terenie od 4 lat, ale to właśnie ZPW „Świerczewo” pszczelarzom i ich podopiecznym „zapylaczom” najbardziej przypadło do gustu. Obecnie posiadają 12 uli produkcyjnych, a w każdym z nich 60-80 tys. pszczół. Dbają o nie, kontrolują i starają się tworzyć idealne warunki. Miód zbierają kilka razy w roku, w zależności od rodzaju i czasu kwitnienia roślin w danym okresie. W tej chwili trwają przygotowania do przyszłego sezonu, a zapracowane pszczoły będzie trzeba zacząć dokarmiać syropem cukrowym. Owady zapadną w sen kiedy temperatura spadnie poniżej 8 stopni.

   - Pszczoły są tu bardzo szczęśliwe. Wokół jest wiele działek, zieleni. Mają tu spokój, dzięki temu dużo pracują, a ilością tegorocznych zbiorów sam jestem zaskoczony – mówi Pan Andrzej Jarecki.

   W tym roku z 8 uli udało się zebrać ponad 400 litrów płynnego, słodkiego złota.

   Pszczoły od lat znajdują swój dom i dogodne do życia warunki w miejscach należących do szczecińskich wodociągów, kilkadziesiąt pszczelich rodzin ma schronienie w placówkach ZWiK.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!