Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   ZWiK: Zbieramy owoce inwestycji ostatnich lat

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   ZWiK: Zbieramy owoce inwestycji ostatnich lat

   Bogaty plan na 2024 rok jest kontynuacją konsekwentnych działań, które już za nami. Co ważne, owoce poczynionych już inwestycji zbieramy każdego dnia na przykład dzięki produkowanej przez na energii czy mniejszej ilości awarii w infrastrukturze podziemnej. Poprawił się też komfort mieszkańców, którzy mogli podłączyć się do nowej sieci kanalizacyjnej.

   W minionych latach ZWiK skupił się na realizacji dwóch poważnych projektów inwestycyjnych, które były realizowane przy współudziale środków z Unii Europejskiej. Były to dwa etapy programu „Czysta Odra w Szczecinie”, wartość obu przekroczyła 217 mln zł. Celem projektów była poprawa funkcjonowania systemu gospodarki wodno-ściekowej miasta. W obu projektach zrealizowano w sumie 26 zadań, wśród których były m.in. budowa kanalizacji na osiedlach Wielgowo-Sławociesze, Płonia, Żelechowa, modernizacja oczyszczalni na Pomorzanach i w Zdrojach, pompowni ścieków „Górny Brzeg” i „Białowieska”, a także magistrali wodociągowej z Miedwia.

   Podczas realizacji projektów przeprowadzono znaczące inwestycje służące produkcji energii elektrycznej z własnych źródeł. W latach 2017 - 2022 wykonano modernizację oczyszczalni ścieków Pomorzany i Zdroje, w trakcie których powstały nowe zbiorniki na biogaz, co zwiększyło możliwości produkcji „czystej” energii elektrycznej w obu oczyszczalniach.

   - Na szczególną uwagę zasługuje nowatorskie w skali kraju przedsięwzięcie zrealizowane w Zakładzie Produkcji Wody „Pomorzany”. Zainstalowana tu została turbina prądotwórcza Francisa - powiedziała Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK. 

    

    

   Urządzenie wraz z generatorem umieszczono na miedwiańskiej magistrali wodociągowej. Do napędu i jednocześnie produkcji energii elektrycznej wykorzystuje ono spadek grawitacyjny wody w rurociągu (różnica poziomów pomiędzy Miedwiem a Pomorzanami wynosi przeszło 30 metrów). Moc zainstalowana urządzenia  to ok. 140 kW. Turbina pracuje jako elektrownia przepływowa przez całą dobę, a wyprodukowana energia przeznaczona jest na potrzeby zakładu produkcji wody.

   Dzięki zrealizowanym od roku 2018 inwestycjom ZWiK pozostaje liderem w dziedzinie produkcji prądu elektrycznego z własnych źródeł. Oprócz wspomnianych przedsięwzięć w tym zakresie Spółka oddała do użytku kolejne farmy fotowoltaiczne.

   - Największa z nich, o mocy 0,5 MW, powstała przy ZPW „Pilchowo”. Ponadto ZWiK w roku 2020 uruchomił dwie mniejsze farmy fotowoltaiczne (przy ul. Łącznej i przy ul. Batalionów Chłopskich), a dwa lata później niewielką instalację na dachu biurowca przy ul. Golisza - zaznaczyła Pieczyńska. 

   Dzięki tym inwestycjom z roku na rok. ZWiK staje się coraz bardziej samowystarczalny w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną. Obecnie 30 proc. energii elektrycznej zużywanej w Spółce pochodzi z własnych instalacji.

   Innym dużym projektem realizowanym przez ZWiK był program „Adaptacja do zmian klimatu miasta Szczecina”. Składał się kilkunastu zadań inwestycyjnych. Ich celem była poprawa jakości i bezpieczeństwa dostaw wody do picia, a poprzez to przystosowanie miejskiego systemu wodociągowego do postępujących zmian klimatu. Inwestycje, które zostały ukończone w ramach programu polegały na budowie nowych albo przebudowie istniejących wodociągów. Prace prowadzono m.in. na ulicach: Batalionów Chłopskich, Piechoty, Jaśminowej, Młodzieży Polskiej, Walecznych, Kopernika, Śląskiej, Jana z Kolna, Piotra Skargi. Poważnym zadaniem była też budowa spinki wodociągowej z Załomia do Wielgowa o długości ponad 6 km oraz modernizacja instalacji ozonowania w Zakładzie Produkcji Wody „Miedwie”. Koszt tego projektu zamknął się kwotą ponad 21 mln. zł.

   - Zadania inwestycyjne to nie jedyna część naszej działalności. W ubiegłym roku ZWiK rozpoczął intensywną promocję picia wody kranowej. Okazją do tego stała się inauguracja projektu „Jak? Gdzie? Co? H2O! – droga szczecińskiej wody od źródła do poidełka”. Jego celem jest zakorzenianie w dzieciach i młodzieży zdrowych nawyków, w szczególności picie wody z poidełka albo z kranu. Do projektu wytypowane zostały 23 szkoły, w których zamontowano 40 poidełek - powiedziała Pieczyńska. 

    

    

   Celami programu są:

   • zakorzenianie zdrowych postaw już u najmłodszych dzieci
   • pokazanie procesu produkcji wody i jej drogi od źródła do kranu
   • zwiększenie świadomości na temat zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi
   • pokazanie związku między działaniem człowieka, a zanieczyszczeniami środowiska wodnego
   • wprowadzenie prawidłowych nawyków korzystania z zasobów wodnych
   • pokazanie sposobów na racjonalne korzystanie z wody
   • zachęcenie do większego wykorzystania alternatywnych źródeł wody
   • zwiększenie świadomości ekologicznej

   Rok 2024 to nowe wyzwania, które ugruntują naszą pozycje lidera branży w zakresie produkcji energii, a także inne poprawiające infrastrukturę, którą zarządzamy.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!