Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   ZWiK: Lejemy wodę do głów i bidonów

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   ZWiK: Lejemy wodę do głów i bidonów

   Miejskie wydarzenia plenerowe to zawsze okazja do wsparcia organizatorów i promocji picia wody kranowej. Staramy się być aktywni z naszymi mieszkańcami, wypatrujcie nas w mieście!

    

   - Festyny, pikniki, biegi – staramy się być wszędzie tam, gdzie aktywni są nasi mieszkańcy - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. -  Wspieramy osiedlowe inicjatywy, ale jesteśmy także na dużych miejskich wydarzeniach. Wszystko po to, żeby aktywnie promować picie wody kranowej.

   Okazją do spotkań z najmłodszymi było nie tylko otwarcie Fabryki Wody, ale także festyn ekologiczny organizowany przez WFOŚiGW. Tam dzieci dowiedziały się o wartości wody w przyrodzie i dla organizmu oraz mogły ugasić pragnienie.

   - Współpracujemy także ze szkołami i przedszkolami w zakresie edukacyjnym - dodaje Pieczyńska

   Napić się będzie można także podczas imprez na Różance, wydarzeń biegowych i kulturalnych na Bulwarach czy podczas festynów na prawobrzeżu, warszewie i tym organizowanym w najbliższy weekend przez DPS.

    

   - Z pewnością nie zabraknie nas także podczas zbliżającego się wielkimi krokami finału Regat The Tall Ships Races - zaznacza Pieczyńska. - Wypatrujcie poidełek i słojów z wodą i pijcie kranówkę śmiało, na zdrowie!

    

   Skąd się bierze woda w naszych kranach i poidełkach?

    

   Blisko 90 % wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z Miedwia, które jest 5 co do wielkości jeziorem w Polsce, ma powierzchnię 3800 m2. Jego długość to 16,6 km, szerokość 3,2 km, a największa głębokość 43,5 m – to pokazuje wielkość zbiornika. Nasza czerpnia usytuowana jest na zachodnim brzegu, 255 m od linii brzegowej, na głębokości 16-18m od lustra wody. Dwoma rurociągami o średnicy 1200 mm wpływa ona do komór pompowni przez sita mechaniczne zatrzymujące duże części stałe – muszle, ryby rośliny. Woda dalej przekazywana jest do stacji uzdatniania wody oddalonej o 2,5km od pompowni.

    

    

    

   W Stacji Uzdatniania Wody odbywa się cały szereg różnych procedur i procesów, aby woda w naszych kranach była najwyższej jakości. To, co płynie do Szczecina nie ustępuje jakością wodom butelkowanym. Co dokładnie dzieje się nad Miedwiem?

   • dezynfekcja wstępna ozonem (O3),
   • koagulacja,
   • sedymentacja,
   • filtracja przez złoże antracytowo-piaskowe,
   • utlenianie pośrednie ozonem (O3),
   • filtracja przez złoże z granulowanym węglem aktywnym,
   • dezynfekcja końcowa dwutlenkiem chloru (ClO2).

    

    

   Po tych procesach, które w naszym opisie zostały mocno uproszczone, woda jest kierowana do dwóch zbiorników ruchowych o pojemności 5 tys m3 każdy. Ze zbiorników woda wypływa grawitacyjnie do Szczecina oddalonego o 32 km od Miedwia.  Odbywa się to poprzez dwie magistrale wodociągowe - pierwszą o średnicy 1200 mm i drugą o średnicy 700 mm. Pierwszy rurociąg biegnie do zbiorników ZPW Pomorzany, skąd woda po powtórnej dezynfekcji tłoczona jest do lewobrzeżnej sieci wodociągowej miasta. Rurociąg drugi biegnie do pompowni wody w Kijewie, gdzie woda kierowana jest do zaopatrzenia prawobrzeżnej części Szczecina.

   Woda podlega ciągłej kontroli. Przy ujęciu mieści się laboratorium, w który codziennie badane są parametry fizykochemiczne i bakteriologiczne wody surowej, następnie w poszczególnych fazach produkcji, a na końcu sprawdzana jest woda czysta. Codziennie badanych jest 26 parametrów, pełna analiza miesięczna to ponad 60 analiz.

   Wykwalifikowani pracownicy, w coraz większym zakresie korzystający z nowoczesnych systemów automatyki i monitoringu, dbają o prawidłowe działanie stacji uzdatniania, o utrzymywanie reżimów technologicznych oraz o nieprzerwaną dostawę wody do miasta. Praca odbywa się w systemie trzyzmianowym, 24-godzinnym, siedem dni w tygodniu.

   Parametry jakości wody są zawsze dostępne na naszej stronie internetowej.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!