Zielone Miasto w realu i w internecie

platka platka

Ma być jeszcze bardziej zielono – to zakłada wieloletni program „Szczecin w zieleni”, którego opracowywanie właśnie trwa. A jeśli już teraz ktoś szuka informacji nie tylko o szczecińskiej zieleni, ale o wszystkich elementach środowiska naturalnego i proekologicznych działaniach miasta, powinien zajrzeć na nowy miejski portal internetowy: Zielonemiasto.szczecin.eu
Szczeciński portal o środowisku – #zielonemiasto gromadzi w jednym miejscu szereg informacji dotyczących środowiska naturalnego Szczecina, z wszystkimi jego elementami. Mamy więc tematyczne zakładki, poświęcone zagadnieniom związanym z wodą, powietrzem, ziemią, zielenią, hałasem i zwierzętami. Osobno przedstawione są również tematy związane z odpadami. Na portalu dowiemy się jakie instytucje odpowiadają za środowisko naturalne i jego ochronę w naszym mieście, województwie i kraju i gdzie załatwić konkretną sprawę. Prezentowane są tam także działania Miasta Szczecin w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem programów oferujących mieszkańcom dofinansowanie na zadania proekologiczne. Do tego sporo przyrodniczych ciekawostek, przydatnych informacji oraz zachęt do wspólnego dbania o środowisko naturalne i odkrywania Szczecina „od tej strony”. Portal będzie systematycznie rozbudowywany i wzbogacany o nowe elementy.
Zielone miasto to nazwa portalu, ale także idea i wizja, która przyświeca kształtowaniu kolejnych działań w tym obszarze. - Naszą ambicją jest powrót do najlepszych tradycji związanych z realizacją idei miasta ogrodu uzupełnioną o współczesne spojrzenie na zmieniające się funkcje terenów zieleni, wagę wpływu drzew miejskich na łagodzenie skutków zmian klimatycznych, oraz potrzebę wspierania bioróżnorodności – mówi Marta Safader – Domańska, Ogrodnik Miasta.
Wstępem do całego procesu było opracowanie Standardów utrzymania ochrony i rozwoju terenów zieleni miasta Szczecin. Ze względu na skalę wynikających z dokumentu pożądanych zmian, wdrożenie „Standardów” przewidziano jako proces rozpisany na lata. Decyzją Ogrodnik Miasta tematem od którego rozpoczęto wdrażanie ‘Standardów’ jest poprawa sposobu gospodarowania drzewostanem w procesach inwestycyjnych. Wynika to z faktu, że drzewostan jest najcenniejszym, ale też najtrudniej odnawialnym zasobem zielonej infrastruktury. – Po wprowadzeniu tych zmian każdy nowy miejski proces inwestycyjny zaczyna się od inwentaryzacji drzew , które uznawane są za kluczowy element zastanego krajobrazu – wyjaśnia Ogrodnik Miasta. - Dzięki właściwie opracowanym, szczegółowo sprawdzanym dokumentacjom, oraz obecności inspektora nadzoru dendrologicznego na każdej budowie, mamy szansę zachować w dobrej kondycji tyle drzew, ile jest tylko możliwe.
W celu realizacji dalszych etapów wdrożenia standardów zdefiniowano cele strategiczne, konkretne zadania oraz przeszkody, które stoją na drodze ich realizacji. Zebrana analiza stanowi podstawę do opracowywanego przez Ogrodnik Miasta programu „Szczecin w zieleni”, który ma być realizowany przez najbliższe lata.
Już na nadchodzący rok zaplanowano działania obejmujące m.in.: poprawę jakości utrzymania zieleni w nowo oddanych inwestycjach, stworzenie użytecznej bazy drzew na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji, podniesienie efektywności wykonywanych nasadzeń przez poprawę standardu ich sadzenia i pielęgnacji. Wśród dalszych zamierzeń jest między innymi przygotowanie dokumentacji kompleksowej rewitalizacji parku Żeromskiego, pilotażowy program wyprowadzania koron młodych drzew, czy rozpoczęcie pracy nad masterplanem sieciowego układu zieleni miejskiej.