Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Trwa wabienie jaskółek

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Trwa wabienie jaskółek

   Codziennie, godzinę przed zachodem słońca, wokół jaskółczej wieży na osiedlu Zawadzkiego rozlegają się ptasie świergoty i trele. Dźwięki te mają zachęcić ptaki do zamieszkania w umieszczonych tam gniazdach. 

   W ten sposób działa specjalny wabik, czyli stymulator  głosowy, odtwarzający dźwięki  imitujące odgłosy jaskółek. Chodzi oczywiście o zwabienie w okolice tzw. jaskółczej wieży prawdziwych ptaków i zachęcenie ich do zamieszkania w czekających na nie gniazdach. Wabienie potrwa do 20 lipca, a termin jest powiązany z okresem lęgowym ptaków.  Czas wabienia w ciągu dnia wynosi 75 minut i rozpoczyna się godzinę przed zachodem słońca.

   80 jaskółczych gniazd, gotowych do zasiedlenia, znajduje się na ośmiometrowej wieży, ustawionej na dawnym psim polu, które obecnie przemienia się w nowy, osiedlowy park. Sam pomysł pochodzi z jednego ze zwycięskich projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Celem jest odbudowa populacji jaskółki oknówki. Obecność ptaków na osiedlu ma natomiast wyeliminować nielubiane przez ludzi komary, muszki, mszyce i inne owady, którymi jaskółki się żywią.

   A tymczasem etap budowlany nowego parku powoli zmierza ku końcowi. Przypomnijmy, że na niezagospodarowanym wcześniej terenie powstają nowe alejki,  ławki, pergola, plac zabaw, wybieg dla psów, elementy małej architektury, oświetlenie.  W parku nie może oczywiście zabraknąć zieleni. Część krzewów i drzew została już zasadzona, pozostałe pojawią się jesienią, po zakończeniu prac budowlanych.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!