Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Szczecińskie Centrum Biorecyklingu

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Miasto cały czas usprawnia system odbioru i zagospodarowania odpadów. Teraz planuję budowę nowoczesnej instalacji do przetwarzania bio, czyli śmieci z brązowych pojemników. Biodegradowalne odpady będą tam zmieniane w nawóz. 

   Rocznie, na terenie Szczecina, wytwarzanych jest ok. 20 tys. ton odpadów biodegradowalnych. Obecnie trafiają one do dwóch instalacji oddalonych od Szczecina o kilkadziesiąt kilometrów: w Leśnie Górnym i Łęczycy.

   - Nie jest to rozwiązanie, które nas satysfakcjonuje – wyjaśnia Anna Szotkowska, Zastępca Prezydenta Szczecina. – Chodzi przede wszystkim o wysokie koszty jakie generuje przewożenie odpadów do innych gmin, ale także brak stabilności tego procesu, spowodowany m.in. ograniczonymi mocami przerobowymi tych instalacji czy też koniecznością ich modernizacji.

   Rozwiązaniem, zapewniającym bezpieczeństwo odbioru i obniżenie kosztów, ma być budowa Szczecińskiego Centrum Biorecyklingu. Partnerem tego przedsięwzięcia będzie firma Remondis Szczecin.

   W planach jest budowa kompostowni tunelowej dwustopniowej, przeznaczonej do prowadzenia procesu kompostowania selektywnie zbieranych bioodpadów, o wydajności 40 tys. ton rocznie.

   Kompostownia będzie w pełni zhermetyzowana, w 100 procentach spełniająca wymagania konkluzji BAT w zakresie przetwarzania odpadów na każdym z jego etapów. Oznacza to, że cały proces przetwarzania bioodpadów - od momentu ich przyjęcia, do momentu wyjazdu produktu gotowego, czyli kompostu – będzie zamknięty.

   - Warunki zapewnione w instalacji i fazy jakim zostaną poddane odpady w procesach tlenowych pozwalają na skuteczną deodoryzację i higienizację – zapewnia Ronald Laska, prezes Remondis Szczecin. - W celu zapobiegania i ograniczania emisji odorów i innych emitorów zastosowany zostanie szereg technik i metod organizacyjnych, m.in. płuczki wodne i biofiltry oraz oczyszczanie wody procesowej.

   Produktem końcowym bioprzetwarzania tlenowego ma być certyfikowany kompost, czyli gotowy produkt w postaci środka poprawiającego właściwości gleby (nawóz), bogatego w substancje organiczne i niewydzielającego przykrych zapachów, który może być następnie wykorzystywany m.in. w rolnictwie, ale także na miejskich terenach zielonych.

   Planowana dla tej inwestycji lokalizacja to rejon ul. Gdańskiej, czyli tereny typowo przemysłowe, oddalone od zabudowań mieszkalnych. Jej szacunkowy koszt to ok. 70 mln zł. Pieniądze na realizację mają w większości pochodzić ze środków zewnętrznych. Planowany termin uruchomienia SCB to pierwsza połowa 2026 r.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!