Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Szczecin: Dron wyłapie trucicieli

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Specjalistyczny dron po raz kolejny wyleci nad miasto, aby sprawdzić, czym palą w piecach mieszkańcy i zadbać o czyste powietrze w Szczecinie.

   Dron wyposażony jest w czujniki  mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji: formaldehydu, chlorowodoru, lotnych związków organicznych oraz  pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, które wytwarzane są podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów i zanieczyszczają powietrze. Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol Straży Miejskiej, który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu.

   Działania są realizowane przez firmę Tomkov i Straż Miejską w formie wspólnych patroli, kierowanych w rejony wytypowane wcześniej, m.in. na podstawie zgłoszeń samych mieszkańców. Kontrole odbywają się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych.

   - Po wykryciu przez dron przekroczenia poziomów szkodliwych substancji i wskazaniu źródła, do akcji wkraczają Strażnicy – wyjaśnia Joanna Wojtach ze Straży Miejskiej. – Po wejściu na posesję i sprawdzeniu pieca często okazuje się, że mamy do czynienia jedynie ze słabej jakości węglem lub nieprawidłowym rozpalaniem pieca. W takiej sytuacji możemy jedynie rozmawiać i edukować. Natomiast w przypadku wykrycia materiałów, które zgodnie z ustawą nie mogą służyć do palenia w piecach, wystawiane są mandaty. 

   Jakie to materiały? Przypominamy!

   - zanieczyszczone odpady drewniane, np. impregnowane i lakierowane;

   - materiały nasączone substancjami chemicznymi;

   - opakowania i butelki z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych;

   - zużyte opony i inne odpady z gumy;

   -  impregnowana tektura.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!