Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Światowy Dzień Ziemi. Co zostawimy naszym dzieciom?

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Światowy Dzień Ziemi. Co zostawimy naszym dzieciom?

   Światowy Dzień Ziemi, który przypada na 22 kwietnia to doskonały czas na refleksję. Warto zastanowić się nad tym co jako ludzie robimy dla naszej planety. Ważny jest także rachunek sumienia instytucji i firm, które mają ogromny wpływ na ekologię i przyszłość Ziemi. Przypominamy jak w zgodzie z naturą działa ZWiK i podpowiadamy co w ramach działań ekologicznych mogą zrobić mieszkańcy.

   Nasz ekosystem jest niezwykle kruchy. Działalność człowieka drenuje zieloną planetę z zasobów naturalnych, a zmiany klimatyczne nie są jedynie naukowym sloganem. Odpowiedzialność za Ziemię ponosimy wszyscy i każdy z nas musi podjąć działania dla jej ratowania.
    

   CO ROBI ZWIK?

   1. Produkujemy zieloną energię

   Prąd pozyskujemy z wody, ścieków i słońca. Inwestujemy w znaną wszystkim fotowoltaikę, ale korzystamy także z mniej rozpoznawalnych rozwiązań takich jak biogaz powstały w procesie oczyszczania ścieków - 29% energii elektrycznej zużywanej w Spółce pochodzi z własnych instalacji.

   Panele fotowoltaiczne zamontowane są w 6 miejscach: ZPW Miedwie, UW Żelewo, ZPW Pilchowo, PW Warszewo, PW Zdroje i na budynku administracyjnym. 10546 elementów o łącznej powierzchni 17200 m2, czyli tyle ile wynosi powierzchnia dachu na stadionie Pogoni Szczecin lub 2,5 boiska!

   Największy udział w produkcji energii mają gazogeneratory w Oczyszczalni Ścieków Pomorzany: 4 834 MWh w 2023 roku (4289 MWh w 2022 r.). Daje to samowystarczalność energetyczną na poziomie ponad 55%!

   Świetnie spisuje się również turbina prądotwórcza Francisa w ZPW „Pomorzany”. To absolutnie nowatorska, druga taka instalacja w Polsce, wykorzystująca do produkcji energii spadek grawitacyjny wody w rurociągu. Jej ubiegłoroczny wynik to blisko 750 MWh. Dzięki inwestycjom w OZE jesteśmy jednym z krajowych liderów wśród firm wodociągowych w produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii.

   Całość prądu wyprodukowanego z naszych odnawialnych źródeł energii w 2023 roku to imponujące 8 911 MWh. To przełożyło się na wymierne korzyści ekologiczne i ekonomiczne.


   2. Oczyszczanie Ścieków

   Ponieważ naszym głównym zadaniem jest ochrona i dbałość o środowisko naturalne w naszych oczyszczalniach wykorzystujemy w stopniu maksymalnym wszystkie elementy i pochodne procesów oczyszczania ścieków uzyskując z nich energię elektryczną i cieplną na potrzeby prowadzenia procesów a dzięki obróbce termicznej części stałych surowiec wykorzystywany następnie w produkcji nawozów. Równie ważne jest to, że do Odry oddajemy wodę czystszą niż ta, która płynie w korycie.


   3. Dbałość o jakość wody

   Przypominamy, że blisko 90 % wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z Miedwia, które jest 5 co do wielkości jeziorem w Polsce, ma powierzchnię 3800 m2. Jego długość to 16,6 km, szerokość 3,2 km, a największa głębokość 43,5 m – to pokazuje wielkość zbiornika. W Stacji Uzdatniania Wody odbywa się cały szereg różnych procedur i procesów, aby woda w naszych kranach była najwyższej jakości. To, co płynie do Szczecina nie ustępuje jakością wodom butelkowanym. Woda podlega ciągłej kontroli. Przy ujęciu mieści się laboratorium, w który codziennie badane są parametry fizykochemiczne i bakteriologiczne wody surowej, następnie w poszczególnych fazach produkcji, a na końcu sprawdzana jest woda czysta. Codziennie badanych jest 26 parametrów, pełna analiza miesięczna to ponad 60 analiz.

   Kontekst ekologiczny w kwestii plastiku jest nam znany. Wiemy, że opakowania z tworzyw sztucznych rozkładają się wiele lat i zanieczyszczają nasza planetę. Wybór opakowań wielokrotnego użytku to nie tylko oszczędność, ale także dbanie o naszą planetę.


   Fakty są następujące:

   • Dorosły człowiek powinien pić co najmniej 1,5-2 litrów wody.
   • W Szczecinie żyje blisko 400 tysięcy ludzi ( ludność (30.06.2023 r.)  – 390,3 tys. źródło. GUS )
   • Jeśli połowa mieszkańców naszego miasta kupi zaledwie jedną butelkę wody dziennie do środowiska wprowadzamy 4000 kg plastiku każdego dnia! ( pusta butelka 0,5 l waży ok 20g )

   - Przypominamy, że kranówka jest najlepszą alternatywą dla wód butelkowanych - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie. - Szklanka, bidon i inne pojemniki wielorazowego użytku pozwalają na eliminację kolejnych zanieczyszczeń naszej planety.


   4. Akcje informacyjne mieszkańców

   Miejskie wydarzenia plenerowe to czas, w którym możemy spotykać się z mieszkańcami osobiście i opowiadać im o wodzie. Odwiedzamy także dzieci i młodzież w placówkach oświatowych. Jak? Gdzie? Co? H2O! – droga szczecińskiej wody od źródła do poidełka – to jedno z haseł, a jednocześnie tematyka filmów, które są elementem projektu „Pij kranówkę”. Jego celem jest zakorzenianie w dzieciach i młodzieży zdrowych nawyków, w szczególności picie wody z poidełka albo z kranu. Do projektu wytypowane zostały 23 szkoły, w których zamontowaliśmy 40 poidełek. Takie urządzenia są bardzo wygodne w użytkowaniu i posiadają wylewkę, która ogranicza chlapanie. Dlaczego placówki oświatowe? To w  szkole uczymy się relacji społecznych oraz właściwych postaw.


   5. Optymalizacja procesów

   Oczyszczalnie ścieków i Zakłady Produkcji Wody podlegają remontom i prowadzone są na nich liczne inwestycje. Wszystko po to, żeby zoptymalizować procesy prowadzone przez ZWiK poprawiając wydajność. Jest coraz bardziej ekologicznie i oszczędnie.


   6. Segregacja śmieci

   Zaczynamy od siebie. Na wszystkich piętrach umieszczone są u nas pojemniki do segregacji śmieci ze stosownymi tabliczkami przypominającymi pracownikom, które odpady powinny być przyporządkowane do konkretnych kubłów.


    

   CO MOGĄ ROBIĆ MIESZKAŃCY?

   • Segregować odpady
   • Pić kranówkę
   • Rezygnować z opakowań jednorazowych, szczególnie z toreb foliowych i butelek plastikowych
   • Dbać o czystość środowiska
   • Dbać o zieleń
   • Zbierać deszczówkę
   • Oszczędzać wodę i energię
   • Dokonywać racjonalnych zakupów (nie kupować w nadmiarze)
   • Starać się naprawiać uszkodzone urządzenia domowe, głównie elektroniczne
   • Unikać kupowania produktów szkodliwych dla środowiska
   • Korzystać z przyjaźniejszych dla środowiska środków transportu lub z usług transportu zbiorowego


   Na stronie Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie można przeczytać, że to święto zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Przypomnijmy, że początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów – wówczas 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych – wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety.

   - Ten dzień uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie - informuje Hanna Pieczyńska. - Rozpoczął falę działań, w tym przyjęcie przełomowych na tamten moment przepisów dotyczących ochrony środowiska w USA (w odpowiedzi na to wydarzenie powstały Ustawy o czystym powietrzu, czystej wodzie i zagrożonych gatunkach). Powołano także Agencję Ochrony Środowiska (EPA).

   Celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!