Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Schronisko na miarę XXI wieku

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   1.jpg
   2.jpg
   3.jpg
   4.jpg
   5.jpg
   6.jpg
   7.jpg
   8.jpg
   9.jpg

   Nowoczesny obiekt przy ul. Południowej jest już gotowy na przyjęcie czworonożnych lokatorów. Obecnie trwają ostatnie formalności związane z uruchomieniem schroniska oraz prace przy zagospodarowaniu terenu. Przeprowadzka planowana jest na styczeń.

   Nowe schronisko to nie tylko poprawa warunków, w jakich przebywają zwierzęta, ale także większa funkcjonalność, lepsza opieka i bezpieczeństwo, nowe możliwości oraz  większa dostępność dla osób z zewnątrz, zainteresowanych adopcją czworonogów lub chcących zaangażować się w pomoc.  

   - Obiekt składa się z pięciu połączonych ze sobą pawilonów o łącznej powierzchni użytkowej 1710,30 m2 - informuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - Pomiędzy nimi powstaną wybiegi szkoleniowe. Budynek pomieści 80 psów i 60 kotów.

   Pawilon A - pawilon główny z wejściem,  strefą dla odwiedzających oraz szpitalem dla zwierząt. Jest dostępny bezpośrednio z placu i parkingu przed wejściem. Część szpitalna  składa się z kilku pomieszczeń, w tym sali zabiegowej oddzielonej od gabinetu weterynarza śluzą.  Po prawej stronie od wejścia znajduje się przestrzeń przeznaczona na salę edukacyjną dla grup zorganizowanych oraz pomieszczenie bawialni. Przy głównym wejściu powstało otwarte atrium z zielenią, które służy doświetleniu wnętrza.

   Pawilon B - mieści się w nim kuchnia i pomieszczenia magazynowe na karmę dla zwierząt oraz pomieszczenia techniczne. Jest tu także sala kociąt oraz 5 boksów dla kotów wraz z zewnętrznymi, zadaszonymi wybiegami.

   Pawilon C -  mieszczą się w nim biura, pokój wolontariuszy, szatnie, pomieszczenia  socjalne i pomieszczenia  pomocnicze. Zlokalizowano tam również salę szczeniąt.

   Pawilony D, E - parterowe pawilony pobytowe dla psów. Zwierzęta będą miały do dyspozycji indywidualne boksy pobytowe wraz z zewnętrznymi zadaszonymi i ogrodzonymi prywatnymi  wybiegami.  Boksy są zróżnicowane powierzchniowo w zależności od wielkości psów:  40 boksów dla psów małych , 20 dla psów dużych, w których 4 boksy przeznaczone są dla psów niebezpiecznych. Boksy znajdują się po obu stronach korytarza, oddzielone od siebie  ścianami pełnymi i drzwiami. W każdym jest okno oraz wyjście na zewnątrz, pozwalające na swobodne przemieszczanie się. Zadaszone wybiegi oddzielone są od siebie niskimi ścianami pełnymi i siatkami.

   Budynek schroniska zaprojektowano i wykonano z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań techniczno - budowlanych. 

   Elewacje pawilonów stanowią gabiony wypełnione kamieniem granitowym oraz płyty włóknisto – cementowe w systemie   elewacji wentylowanych, z elementami żelbetowymi słupów i widocznych podciągów.

   Wnętrza pawilonów A, B i C mają nowoczesny charakter: surowe sufity żelbetowe ze świetlikami i widocznymi instalacjami i posadzki z betonów szlifowanych. Obecnie na terenie schroniska trwają nasadzenia zieleni:  122 drzewa, ponad 400 krzewów, kilkaset bylin i traw. Powstanie też łąka kwietna.

   - Koszt budowy schroniska wraz z wyposażeniem oraz zagospodarowaniem terenu i nasadzeniami zieleni to ok. 19,5 mln zł -  mówi Paulina Łątka. -Wykonawcą jest firma Adamietz, a prace budowlane  zostały zrealizowane zgodnie z umową w ciągu 24 miesięcy. Obecnie trwa procedura uzyskania weterynaryjnego numeru indentyfikacyjnego do prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Południowej. Po jej zakończeniu, prawdopodobnie jeszcze w styczniu,  zwierzęta zostaną przeniesione do swojego nowego lokum.

   Na początku roku zostanie przeprowadzony konkurs na kierownika schroniska dla bezdomnych zwierząt w Szczecinie. Rozmowy na temat przyszłości  placówki są również prowadzone z przedstawicielami organizacji zajmujących się opieką nad zwierzętami.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!