Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   10°

   Prawie 30 % prądu pozyskujemy ze słońca, wody i ścieków

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Zielona energia nie jest tylko hasłem reklamowym, ale realnym działaniem z wynikami. Zakład Wodociągów i Kanalizacji z roku na rok staje się coraz bardziej samowystarczalny w kontekście zapotrzebowania na energię elektryczną. Już teraz połowę energii potrzebnej do zasilenia oczyszczalni Pomorzany produkujemy sami! Nasze działania wpisują się w program Energia Miasta Szczecin, który zakłada dążenie do samodzielności energetycznej.

   Całość prądu wyprodukowanego z naszych odnawialnych źródeł energii w 2023 roku to imponujące 8 911 MWh. W 2022 roku było to  8 197 MWh. To przełożyło się na wymierne korzyści ekonomiczne. Prąd pozyskujemy ze słońca, wody i ścieków.

   Co ważne, lokalizacja i moc „ZWiK-owych elektrowni” zostały dobrze przemyślane. Zgodnie z założeniem prąd zużywany jest na miejscu przez urządzenia elektryczne niezbędne do produkcji wody do picia i oczyszczania ścieków komunalnych. Dzięki temu, aktualnie 29% energii elektrycznej zużywanej w Spółce pochodzi z własnych instalacji.

   - Inwestujemy w znaną wszystkim fotowoltaikę, ale korzystamy także z mniej rozpoznawalnych rozwiązań takich jak biogaz powstały w procesie oczyszczania ścieków. Panele fotowoltaiczne zamontowane są w 6 miejscach: ZPW Miedwie, UW Żelewo, ZPW Pilchowo, PW Warszewo, PW Zdroje i na budynku administracyjnym. 10546 elementów o łącznej powierzchni 17200 m2, czyli tyle ile wynosi powierzchnia dachu na stadionie Pogoni Szczecin lub 2,5 boiska! - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK.

   Największy udział w produkcji energii mają gazogeneratory w Oczyszczalni Ścieków Pomorzany: 4 834 MWh w 2023 roku (4289 MWh w 2022 r.). Daje to samowystarczalność energetyczną na poziomie ponad 55%!

   Świetnie spisuje się również turbina prądotwórcza Francisa w ZPW „Pomorzany”. To absolutnie nowatorska, druga taka instalacja w Polsce, wykorzystująca do produkcji energii spadek grawitacyjny wody w rurociągu. Jej ubiegłoroczny wynik to blisko 750 MWh. Dzięki inwestycjom w OZE jesteśmy jednym z krajowych liderów wśród firm wodociągowych w produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!