Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Nowa przepompownia w Szczecinie. Ukryte pod ziemią, ale bardzo potrzebne

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Nowa przepompownia w Szczecinie. Ukryte pod ziemią, ale bardzo potrzebne

   Mieszkańcy ulicy Łukasińskiego i okolic w zasadzie nie zauważyli i nie odczuli, że przez ostatnie miesiące w ich sąsiedztwie prowadzone były ważne prace związane z zapewnieniem komfortu i bezpieczeństwa sanitarnego. Z pewnością natomiast odczuliby awarię albo zaniedbanie inwestycyjne w tym zakresie. Zakończyły się prace przy budowie nowej przepompowni, która zastąpiła starą z niewystarczającą już wydajnością.

    

   Dzięki kolejnym, ważnym inwestycjom w elementy systemu kanalizacji sanitarnej poprawiamy nie tylko proces eksploatacji naszych urządzeń, ale docelowo także komfort naszych mieszkańców. Tylko co to jest ta przepompownia i jak ona działa? Służy ona do transportu ścieków w sytuacji, gdy nie istnieje techniczna możliwość odprowadzenia ich z danego terenu w sposób grawitacyjny. Ścieki wpływają do niej w sposób grawitacyjny i po osiągnięciu zadanego poziomu następuje uruchomienie pomp, które wtłaczają całość do rurociągu ciśnieniowego i przesyłają do najbliższego kolektora grawitacyjnego.

   - W eksploatacji posiadamy 162 różne pompownie - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK. - Przedmiotem naszej inwestycji była budowa nowej przepompowni w miejsce istniejącej. Po zakończeniu prac całość wygląda niepozornie, ale to, co ukryte jest pod ziemią to bardzo ważne urządzenia. Teren realizacji objął obszar przyległy do ulicy Łukasińskiego w rejonie rzeki Bukowej i Zakładów Piekarniczych w Szczecinie.

    

    

    

   W ramach inwestycji:

   • wybudowano przepompownię ścieków (w miejsce istniejącej o zbyt małej wydajności)  wraz z odcinkiem rurociągu tłocznego,
   • bezskratkowa przepompownia ścieków w studni polimerobetonowej o średnicy 2,0m z pompami zatapialnymi, stanowiącą kompletny obiekt,
   • przed przepompownią wykonano studnię osadnikową, a na rurociągu tłocznym studnię pomiaru ilości ścieków.
   • teren przepompowni oświetlono, na nowo ogrodzono oraz utwardzono kostką betonową.
   • przebudowano kanały sanitarne w celu przełączenia ich do nowej przepompowni,
   • przebudowano wewnętrzne sieci zasilającej przepompownię
   • rozebrano stary budynek pompowni, a zbiornik retencyjny przepompowni zasypano
   • odtworzono nawierzchnię jezdni po robotach sieciowych wraz z nowym utwardzeniem terenu przepompowni oraz nowym ogrodzeniem,

    

   Wartość umowy podpisanej z Przedsiębiorstwem Usług Hydrotechnicznych RUSIECKI Adam Rusiecki Sp. z o.o to 1.389 498,23 zł netto.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!