Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Nowa jakość karmienia ptaków w Szczecinie

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   IMG20220216111344.jpg
   IMG20220216110948.jpg
   20220216_104919.jpg
   20220216_104903.jpg
   IMG_20220215_211928_273.jpg
   IMG_20220215_211937_064.jpg
   IMG_20220215_211958_193.jpg
   IMG_20220215_212001_050.jpg

   Trzy ptasie bufety, czyli automaty wydające zdrową karmę, które jednocześnie pełnią funkcję edukacyjną, stanęły w Szczecinie. Dwa z nich znajdują się na terenie Lasów Miejskich: jeden obok Stawu Wędkarskiego, a drugi na Syrenich Stawach. Trzeci pojawił się na obszarze inwestycji Victoria Apartments tuż przy jeziorze Dąbie. Tym samym miasto dołączyło do ogólnopolskiej inicjatywy, która ma na celu zmianę nawyków mieszkańców oraz propagowanie zasad prawidłowego dokarmiania ptaków.

   Urządzenia zapewniają dostęp do karmy składającej się z różnorodnych i odżywczych zbóż oraz ziaren dla ptactwa wodnego lub lądowego. Aby otrzymać porcję zdrowej karmy, wystarczy wrzucić monetę o nominale 2 zł do urządzenia, przekręcić pokrętło i odebrać gotową mieszankę, która wysypuje się do podajnika. Karma zostaje wydana „do ręki”, nie jest zapakowana w żadne plastikowe pudełka, czy foliowe worki, a więc nie generuje dodatkowych odpadów. Ptasie bufety oferują nie tylko porcję ziarna, ale także wiedzy – na każdym urządzeniu jest instrukcja prawidłowego dokarmiania ptaków.

    

   - Edukowanie społeczeństwa jest bardzo ważnym i palącym tematem, ponieważ nadal wielu ludzi zimą na spacery zabiera stary chleb i podaje go zwierzętom – tłumaczy Marzena Białowolska z Fundacji Dzikich Zwierząt w Szczecinie. – Postawione właśnie podajniki oferują pełnowartościową, zdrową mieszankę. To nowa jakość karmienia ptaków w naszym mieście. Pamiętajmy jednak, żeby nie wrzucać pokarmu do wody, ponieważ mokry kwaśnieje i pleśnieje. Takie ziarno może doprowadzić do zatruć. Zostawiajmy takie ilości, które będą zjedzone w ciągu jednego dnia. Odzwyczajenie od chleba będzie trochę trwało, ale to jedyny sposób, by uchronić zwierzęta od śmierci ponieważ spożywany przez dłuższy okres wywołuje u ptaków schorzenia układu pokarmowego, które prowadzą do ogólnego osłabienia organizmu.

    

   Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy zwierzęcia doprowadzając do biegunek oraz poważnej choroby kwaśnicy żołądka. Sól zawarta w chlebie zaburza gospodarkę wodną organizmu, co może doprowadzić do śmierci ptaka. Znane wszystkim „anielskie skrzydło” to choroba ptactwa wodnego. Powstaje wtedy, gdy w diecie łabędzi, czy kaczek jest za dużo węglowodanów, a za mało witaminy D, E i wapnia. Przy tej chorobie bardzo często jako przyczynę podaje się właśnie dietę ograniczoną do pieczywa.

    

   Lokalizacje ptasich bufetów zostały wyłonione dzięki współpracy przedstawicieli ZUK, Lasów Miejskich i Fundacji Dzikich Zwierząt. To właśnie w wybranych okolicach żeruje najwięcej ptaków, jest tam też dla nich swobodny dostęp do zejścia na ląd.  Otoczenie Syrenich Stawów, Stawu Wędkarskiego i jeziora Dąbie to jednocześnie miejsca spotkań i spacerów mieszkańców Szczecina, wśród których pomysłodawcy chcą budować świadomość prawidłowego dokarmiania.

   Fundatorem i pomysłodawcą urządzeń jest firma deweloperska PCG. Dwa lata temu internet obiegły dramatyczne zdjęcia ptaków, które zgromadziły się na niewielkim odcinku Odry w centrum Szczecina. Tysiące kormoranów, ale także czaple i inne ptactwo uciekło z wysp zamarzniętego jeziora Dąbie w poszukiwaniu jedzenia. PCG jako firma dbająca o faunę i florę terenów, wokół których buduje swoje inwestycje, postanowiła zająć się tematem dokarmiania ptactwa w Szczecinie. Wspólnie z Marzeną Białowolską z Fundacji Dzikich Zwierząt, która od lat starała się o uruchomienie podobnych urządzeń, znaleźli operatora i zawnioskowali o możliwość ich ulokowania w wybranych miejscach. Dwa z nich stanęły na obszarach miejskich – obok Stawu Wędkarskiego i Syrenich Stawów, a trzeci przy jeziorze Dąbie, na terenie osiedla, które buduje PCG, czyli Victoria Apartments. Kwota, która zostanie zebrana w automatach, pokrywa koszt stałej obsługi, dbania o czystość i systematycznego uzupełniania urządzeń w karmę. Zajmuje się tym ich operator, czyli marka Ptasi Bufet.

   Pomysł na postawienie podajników w Szczecinie pojawiał się już jako projekt w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim, niestety nie doczekał się realizacji, gdyż nie uzyskał wystarczającej liczby głosów. 

   - Bardzo cieszymy się, że pomimo różnych przeciwności, a jednocześnie deficytu urządzeń na rynku, udało się postawić je w Szczecinie jeszcze tej zimy. Liczę na to, że ptasich bufetów będzie w Szczecinie więcej i  problem karmienia chlebem całkowicie zniknie – mówi Marzena Białowolska.  – Mam także nadzieję, że akcja zapoczątkuje szereg innych, ważnych działań w naszym mieście związanych z dbaniem o faunę i florę, a wiedza na temat odpowiedniego dokarmiania ptaków będzie coraz większa.

   Fundacja Dzikich Zwierząt już teraz zapowiada cykliczne wizyty w szkołach i placówkach oświatowych, by szerzyć właściwe postawy wobec zwierząt wśród dzieci i młodzieży.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!