Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Można już się rejestrować w nowym BikeS

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   20220118_110525.jpg
   03.jpg
   01.jpg

   Nowe rowery, nowy cennik, nowa aplikacja. Za miesiąc rusza zmodernizowany Szczeciński Rower Miejski BikeS. Chętni mogą się już rejestrować.

   BikeS IV generacji startuje 1 marca 2022 roku. Nowy system ma 800 pojazdów wyposażonych w GPS i autonomiczne zamki.

   - Będzie czynny cały rok, a nie od marca do listopada jak poprzednio - informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy NiOL. - Dawne stacje dokujące zastąpią zwykłe stojaki rowerowe z tablicami „Strefa Postoju". Ich liczba zwiększy się z 87 do 99.

   Nowe strefy postoju to wynik konsultacji, które odbyły się wiosną 2021 roku z udziałem radnych, dziennikarzy i ekspertów komunikacji rowerowej.

   Operator BikeS, spółka NiOL, po przeanalizowaniu kilkudziesięciu propozycji zdecydował się na stworzenie dodatkowych czternastu stref postoju. Dziesięć będzie gotowych 1 marca. Cztery kolejne powstaną po zakończeniu aktualnie prowadzonych na ulicach prac budowlanych/drogowych.

    

   Nowe strefy postoju

   Chobolańska – SP 16

   Mieszka I – Ornament

   Sowińskiego – Kusocińskiego

   Nabrzeże Celne

   Trasa Zamkowa

   Dubois – Parkowa

   Jarogniewa

   Łękno

   Traugutta - Mickiewicza

   Netto Arena

   Strefy postoju czekające na zakończenie prac budowlanych/drogowych

   Rondo Sibiraków

   Majdańskiego – Arkońska

   Dworzec Niebuszewo

   Fabryka Wody

   Efektem konsultacji jest ponadto rezygnacja ze strefy postoju Duńska (stacja znajdowała się na wysokim wzniesieniu, co sprawiało, że było niewielu chętnych, by tam dojechać). Z powodu małej frekwencji została zlikwidowana także stacja Wrzesińska-Goleniowska w Dąbiu.

   Obszar funkcjonowania BikeS

    

   Nowy rower

    

   Pora oficjalnie przedstawić głównego bohatera marcowej inauguracji. Nowy BikeS ma siedem biegów (poprzednie modele miały trzy).

   Aluminiowa rama wyróżnia się charakterystycznym prostokątnym kształtem -  mówi Wojciech Jachim. - Koła 26 cali na piastach Shimano, szprychy ze stali nierdzewnej, obręcze aluminiowe dwuścienne, trzykomorowe, kapslowane o szerokości 27 mm (wersja stosowana w rowerach górskich do hamulców tarczowych).

   Opony: Schwallbe Marathon plus 26 x 1,75" z systemem antyprzebiciowym Smartguard. Piasta przednia: Shimano Nexus DH-C6000 z dynamem. Przerzutka: Shimano Nexus 7 (tylna piasta Nexus SG-C3001). Hamulce: Rolkowe Shimano, oświetlenie: Roovee; tylne zintegrowane z lockiem, przednia lampa mocowana we wsporniku kosza.

   Kierownica - aluminiowa o wysokim wzniosie z dodatkowym zabezpieczeniem przed możliwością obrócenia się we wsporniku kierownicy. Bagażnik: kosz przedni aluminiowy o nośności 5kg. Waga roweru wraz z lockiem: 19,8 kg.

   Bez apki ani rusz

   Korzystanie z roweru będzie możliwe wyłącznie poprzez aplikację mobilną Roovee. Można ją bezpłatnie pobrać z Google Play, App Store i App Gallery. Jest dostępna w czterech językach: polskim, niemieckim, angielskim i ukraińskim.

   Aplikacja umożliwia m.in.: rejestrację, wniesienie opłaty startowej (20 zł), doładowanie konta, zakup abonamentu, lokalizację stref postoju i dostępnych rowerów, rezerwację roweru, a przede wszystkim wypożyczenie roweru poprzez zeskanowanie kodu QR z elektronicznej blokady.

   Aplikacja jest już gotowa do rejestracji nowych użytkowników BikeS.

   - Zachęcamy do podróżowania po mieście rowerami - mówi Prezes spółki NiOL Radosław Kanarek. -  BikeS to świetna alternatywa dla samochodu. Zwłaszcza w centrum na kilkukilometrowych dystansach jest szybszy i tańszy.

   System działa na nowych zasadach. Dlatego także ci, którzy byli wcześniej zarejestrowani w wypożyczalni, i chcą znów z niej korzystać, muszą zarejestrować się ponownie.

   Przetarg na BikeS IV generacji

   Szczeciński rower miejski BikeS został uruchomiony w 2014 roku, a rozbudowany w 2016. W pierwszych latach cieszył się dużą popularnością wśród szczecinian,  notując rocznie ok. pół miliona wypożyczeń. BikeS III generacji działał do końca listopada roku 2020.

   Przetarg na BikeS IV odbył się w roku 2021. Budowy nowego systemu za 5,4 mln zł podjęło się Konsorcjum Orange Polska S.A i ROOVEE S.A.

   Strona www.bikes-srm.pl

   Czynna jest już strona informacyjna systemu BikeS. Pod adresem www.bikes-srm.pl znajdują się podstawowe wiadomości na temat wypożyczalni (m.in.: regulamin, cennik, mapa, zasady korzystania). Można z niej także pobrać aplikację ROOVEE.

    

   Nowy cennik

                                        Tabela opłat  

    

   Opłata startowa

   20 zł

   Minimalna kwota umożliwiające wypożyczenie roweru

   10 zł

   1 minuta jazdy

   0,06 zł

   1 minuta postoju

   0,06 zł

   Abonament miesięczny (60 minut dziennie)

   18 zł

   Abonament kwartalny (60 minut dziennie)

   45 zł

   Opłata za każdą minutę przekroczenia 60 minut w ramach abonamentu

   0,06 zł

   Pozostawienie roweru poza wyznaczoną strefą zwrotu/postoju

   10 zł

   Bonus za odstawienie pozostawionego poza strefą zwrotu/postoju roweru do strefy zwrotu/postoju

   5 zł

   Zwrot roweru poza obszarem funkcjonowania Bike_S

   200 zł

   Opłata za przekroczenie maksymalnego czasu wypożyczenia roweru (ponad 12 godzin)

   100 zł

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!