Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   23°

   Jezioro Szmaragdowe. Bufo bufo powracają

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Jak co roku, wiosną rozpoczyna się okres godowy i migracje ropuchy szarej. Aby chronić płazy, przy Jeziorze Szmaragdowym mogą pojawić się ograniczenia w ruchu samochodów.

   Ropucha szara (bufo bufo) to gatunek chroniony, który zamieszkuje nasze lasy. W okresie godowym zwierzęta przemieszczają się w kierunku zbiorników wodnych, w których samice składają jaja. 

   Jedna z takich tradycyjnych ropuszych tras prowadzi przez ul. Kopalnianą i tamtejszy parking, do Jeziora Szmaragdowego. Nad bezpieczeństwem płazów w tym okresie każdego roku czuwają pracownicy Lasów Miejskich ZUK. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie ginęły one pod kołami dojeżdżających do jeziora samochodów. 

   - Dlatego apelujemy do kierowców odwiedzających tę  okolicę, aby na czas wędrówek ropuch  pozostawiali auta na dolnym parkingu, tuż za wiaduktem i nie przejeżdżali ulicą Kopalnianą. Docelowo, górny parking zostanie całkowicie wyłączony z użytku. Apel do kierowców, wraz ze wskazówkami dojazdu do dolnego parkingu, znajduje się również na tablicach ustawionych w terenie - powiedziała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. 

   Dodatkowo, aby ograniczyć obecność ropuch na ulicy, powstaną specjalne ogrodzenia z geowłókniny, które zatrzymają płazy w bezpiecznym miejscu. Następnie, nad wodę, przeniosą je pracownicy Lasów Miejskich. 

   Ropuchy są też obecne w rejonie Goplany w Lesie Arkońskim. Tam szczególną uwagę powinni zachować przede wszystkim rowerzyści. 

   - Natomiast wszystkie osoby, które spacerują w okolicach Jeziora Szmaragdowego oraz Goplany i spotkają na swojej drodze ropuchy bufo bufo prosimy o to, aby nie próbowały ich przenosić i pozostawiły płazom przestrzeń do wędrówki. - dodała Paulina Łątka. 

   Migracje ropuch i działania z tym związane mogą potrwać do kilku tygodni.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!