Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Jaskółki na Zawadzkiego

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   80 jaskółczych gniazd gotowych do zasiedlenia znajduje się na ośmiometrowej wieży ustawionej na dawnym Psim Polu.  Sam pomysł pochodzi z jednego ze zwycięskich projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Celem jest odbudowa populacji jaskółki oknówki. Obecność ptaków na osiedlu ma natomiast wyeliminować nielubiane przez ludzi komary, muszki, mszyce i inne owady, którymi jaskółki się żywią.

   Codziennie, godzinę przed zachodem słońca, wokół jaskółczej wieży na osiedlu Zawadzkiego rozlegają się ptasie świergoty i trele. Dźwięki te mają zachęcić ptaki do zamieszkania w umieszczonych tam gniazdach. 

   W ten sposób działa specjalny wabik, czyli stymulator  głosowy, odtwarzający dźwięki  imitujące odgłosy jaskółek. Chodzi oczywiście o zwabienie w okolice tzw. jaskółczej wieży prawdziwych ptaków i zachęcenie ich do zamieszkania w czekających na nie gniazdach. Wabienie potrwa do 20 lipca, a termin jest powiązany z okresem lęgowym ptaków.  Czas wabienia w ciągu dnia wynosi 75 minut i rozpoczyna się godzinę przed zachodem słońca.

   A tymczasem etap budowlany nowego parku powoli zmierza ku końcowi. Przypomnijmy, że na niezagospodarowanym wcześniej terenie powstają nowe alejki,  ławki, pergola, plac zabaw, wybieg dla psów, elementy małej architektury, oświetlenie.  W parku nie może oczywiście zabraknąć zieleni. Część krzewów i drzew została już zasadzona, pozostałe pojawią się jesienią, po zakończeniu prac budowlanych.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!