Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   20°

   Dron na tropie trucicieli

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Dron na tropie trucicieli

   Specjalistyczny dron znów wylatuje nad miasto, aby sprawdzać, czym palą w piecach mieszkańcy i zadbać o czyste powietrze w Szczecinie.

   Dron wyposażony jest w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji: formaldehydu, chlorowodoru, lotnych związków organicznych oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Powyższe związki pozwalają na wskazanie miejsc, w których dochodzi do spalania odpadów zabronionych, w tym butelek PET, materiałów PCV, lakierowanych desek, elementów tapicerki meblowej. Obecność pyłu zawieszonego może też wskazywać na spalanie paliw stałych w sposób nieefektywny (stare urządzenie grzewcze, paliwo niskiej jakości).

   Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol Straży Miejskiej, który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu. Czasem podczas interwencji okazuje się jednak, że na miejscu nie dochodzi do spalania śmieci, a jedynie słabej jakości węgla lub do nieprawidłowego rozpalania pieca. W takich sytuacjach mieszkańcom przekazywane są materiały edukacyjne.

   Dronowe patrole mają również duże znaczenie prewencyjne, a mieszkańcy już od kilku lat mają świadomość, że – z jednej strony - mogą zostać poddani takiej kontroli, a z drugiej – mogą zgłaszać przypadki niepokojącego zadymienia do Straży Miejskiej.

   Działania są realizowane przez firmę Dronpol i Straż Miejską w formie wspólnych patroli, kierowanych w rejony wytypowane wcześniej, m.in. na podstawie zgłoszeń samych mieszkańców. Kontrole mogą odbywać się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych.

   Co nie może trafiać do pieca? Przypominamy!

   - zanieczyszczone odpady drewniane, np. impregnowane i lakierowane;

   - materiały nasączone substancjami chemicznymi;

   - opakowania i butelki z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych;

   - zużyte opony i inne odpady z gumy;

   -  impregnowana tektura.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!