Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Antysmogowy dron w Szczecinie

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Specjalistyczny dron znów wylatuje nad miasto, aby sprawdzać, czym palą w piecach mieszkańcy i zadbać o czyste powietrze w Szczecinie.

   Dron wyposażony jest w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji: formaldehydu, chlorowodoru, lotnych związków organicznych oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Powyższe związki pozwalają na wskazanie miejsc, w których dochodzi do spalania odpadów zabronionych, w tym butelek PET, materiałów PCV, lakierowanych desek, elementów tapicerki meblowej. Obecność pyłu zawieszonego może też wskazywać na spalanie paliw stałych w sposób nieefektywny (stare urządzenie grzewcze, paliwo niskiej jakości).

   Dron na tropie trucicieli

   - Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol Straży Miejskiej, który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu - powiedziała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.  Czasem podczas interwencji okazuje się jednak, że na miejscu nie dochodzi do spalania śmieci, a jedynie słabej jakości węgla lub do nieprawidłowego rozpalania pieca. W takich sytuacjach mieszkańcom przekazywane są materiały edukacyjne.

   Dronowe patrole mają również duże znaczenie prewencyjne, a mieszkańcy już od kilku lat mają świadomość, że – z jednej strony - mogą zostać poddani takiej kontroli, a z drugiej – mogą zgłaszać przypadki niepokojącego zadymienia do Straży Miejskiej.

   Działania są realizowane przez firmę Dronpol i Straż Miejską w formie wspólnych patroli, kierowanych w rejony wytypowane wcześniej, m.in. na podstawie zgłoszeń samych mieszkańców. Kontrole mogą odbywać się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych.

   Co nie może trafiać do pieca? Przypominamy!

   - zanieczyszczone odpady drewniane, np. impregnowane i lakierowane;

   - materiały nasączone substancjami chemicznymi;

   - opakowania i butelki z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych;

   - zużyte opony i inne odpady z gumy;

   -  impregnowana tektura.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!