Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      10°

      Szczecin w obliczu strajku w oświacie

      Marta Kufel

      Marta Kufel

      Szczecin w obliczu strajku w oświacie

      Na ten moment wszystko wskazuje na to, że zapowiadany strajk w oświacie odbędzie się. Szczecin, podobnie jak inne polskie samorządy, starał przygotować się do tego niewątpliwie trudnego okresu.

      Pomimo tego, że poszczególne miasta nie są stroną sporu (przedstawiciele związków zawodowych apelują o podniesienie pensji zasadniczej, która jest zależna od Ministerstwa Edukacji Narodowej), to właśnie na nie spada cała odpowiedzialność za najmłodszych mieszkańców oraz ciężar przygotowań, które pozwolą na poradzenie sobie z tą sytuacją. W Szczecinie, w ramach działań związanych z przygotowaniem do strajków m.in. powołany został zespół monitorujący bieżącą sytuację w oświacie. W ramach jego działań, w minioną środę odbyło się spotkanie prezydenta Krzysztofa Soski ze wszystkimi dyrektorami szczecińskich placówek oświatowych. Spotkanie miało na celu wsparcie dyrektorów, rozstrzygnięcie ich wątpliwości, a także poinformowanie o ich prawach i obowiązkach, w związku ze zbliżającymi się wydarzeniami.

      W ramach przygotowań zwróciliśmy się również z pytaniami  do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty, jak organ prowadzący oraz dyrektorzy poszczególnych placówek mają postępować w sytuacji strajku oraz poprosiliśmy  o wskazanie zgodnych z prawem rozwiązań umożliwiających uczniom przystąpienie do egzaminów w sytuacji braku możliwości zapewnienia pełnych składów komisji egzaminacyjnych. Niestety, odpowiedzi, które otrzymaliśmy są bardzo zdawkowe, właściwie niewiele wyjaśniały, poza wskazaniem odpowiedzialności dyrektora placówki w sytuacji, gdy nie przeprowadzi egzaminów.

      Jednocześnie, Wydział Oświaty szczecińskiego magistratu zwrócił się również do Związku  Nauczycielstwa Polskiego, jako organizatora strajku, o wskazanie praw i obowiązków nauczycieli strajkujących oraz stworzenie procedur postępowania w trakcie zapowiadanego strajku.

      Niewątpliwie jednym z najważniejszych wyzwań, z którym prawdopodobnie przyjdzie się nam zmierzyć już od najbliższego poniedziałku, będzie zapewnienie odpowiedniej opieki najmłodszym mieszkańcom Szczecina. Niestety z uwagi na skalę zapowiadanych strajków w wielu placówkach oświatowych może być to w znacznym stopniu utrudnione. Jak poinformował nas szczeciński oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego, w samym Szczecinie wolę przystąpienia do strajku wyrazili pracownicy 107 placówek oświatowych.

      Jako organ prowadzący szkoły zostaliśmy postawieni w bardzo skomplikowanej sytuacji. Dokładna skala zjawiska jest niezwykle trudna do oszacowania, jednak już teraz wiadomo, że dotknie ono zdecydowaną większość placówek oświatowych. Ogromnym problemem jest oszacowanie dokładnej liczby pracowników, którzy w tych dniach stawią się do pracy. Z każdym kolejnym dniem strajku liczba ta może się diametralnie zmieniać. Mimo to będziemy starali się zapewnić odpowiednią opiekę dla jak największej liczby dzieci, jednak z uwagi na obowiązujące przepisy prawa i wynikające z tego tytułu ograniczenia może to być znacznie utrudnione.

      Pomimo działań związanych z zapewnieniem opieki dla jak największej liczby młodych mieszkańców Szczecina nie we wszystkich placówkach będą mogły odbywać się zajęcia edukacyjne zgodnie z przyjętym planem. W tego typu sytuacjach prowadzone będą tak zwane zajęcia opiekuńcze. Pomimo podjętych przez nas starań, dyrektorzy szczecińskich placówek oświatowych mogą nie być w stanie objąć opieką wszystkich młodych mieszkańcom Szczecina. Dlatego jednocześnie z jednej strony apelujemy do rodziców, by w miarę możliwości samodzielnie zapewnili opiekę swoim pociechom, zaś z drugiej zwracamy się z prośbą do pracodawców, by byli wyrozumiali w stosunku do swoich pracowników, którzy przez aktualną sytuację w oświacie zostali postawieni w niewątpliwie kłopotliwym położeniu.

      Naszym nadrzędnym celem jest w miarę możliwości, które będziemy posiadać, taka organizacja pracy szczecińskich placówek oświatowych, by z jednej strony objąć opieką najmłodszych tam, gdzie będzie to konieczne, a z drugiej strony zapewnić skuteczność przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych oraz egzaminów ósmoklasisty.

      W załączeniu znajduje się lista placówek, których pracownicy wyrazili gotowość przystąpienia do akcji strajkowej.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!