Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Rusza Młodzieżowy Budżet Obywatelski 2024

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Rusza Młodzieżowy Budżet Obywatelski 2024

   Weź sprawy w swoje ręce i zmieniaj swoją szkołę! Właśnie rusza kolejna edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, dzięki któremu młodzi mieszkańcy Szczecina mają realny wpływ na to co ich otacza na co dzień.

   Podobnie podczas poprzednich edycji, również i w tym roku, każda z 34 szkół ponadpodstawowych biorących udział w MBO, ma do zagospodarowania kwotę 6 000 złotych. Co ważne, w przypadku, gdy zwycięski projekt nie pochłonie wszystkich dostępnych środków, możliwa będzie realizacja projektów, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów w danej placówce.

   - Autorzy poszczególnych projektów muszą pamiętać o tym, by zgłaszane przez nich pomysły były zgodne ze statutem szkoły - tłumaczy Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta Urzędu Miasta Szczecin. - Wszystkie złożone propozycje zostaną zweryfikowane pod względem formalnym przez Kapitułę złożoną z przedstawicieli danej placówki i to właśnie Kapituła ostatecznie zdecyduje o tym, które z nich trafią pod głosowanie szkolnej społeczności.

   Ważne jest również to, by już na etapie zgłaszania projektu zadbać o możliwie najbardziej szczegółowy opis danego pomysłu. Istotne są takie elementy jak na przykład dokładne określenie przestrzeni, w której zgłoszony projekt miałby zostać zrealizowany czy też szczegółowy kosztorys.

   Te daty warto znać

   Przyjmowanie wniosków od co najmniej 3-osobowych grup potrwa do 3 marca br. Następnie, po zweryfikowaniu złożonych wniosków, głosowanie na poszczególne projekty odbędzie się w dniach od 20 do 22 marca. Ogłoszenie wyników w szkołach powinno nastąpić do 25 marca 2024 r., a realizacja zwycięskich projektów do 30 czerwca br.

   - Wszelkie szczegółowe informacje, wraz z regulaminem i kartą projektu są dostępne w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Szczecin o Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim - dodaje Marta Kufel.

   Jak MBO zmienia szkoły

   Koncepcja MBO została w całości wypracowana przez Młodzieżową Radę Miasta Szczecin. Podobnie jak w poprzednich latach, głównym celem projektu jest promowanie aktywności obywatelskiej, wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży, umożliwienie uczniom wpływu na zagospodarowanie swoich szkół i kształtowanie tzw. umiejętności miękkich, takich jak praca w zespole czy planowanie.

   Jak pokazują dotychczasowe edycje MBO, propozycje składane przez młodych ludzi stanowiły odpowiedź na potrzeby środowiska szkolnego. Wśród zwycięskich projektów, najczęściej znajdziemy  tzw. strefy relaksu i aktywności fizycznej czy też zagospodarowanie podwórek szkolnych i  stworzenie na ich terenie siłowni.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!