Rusza Młodzieżowy Budżet Obywatelski 2022
Marta Kufel
Masz pomysł jak zmienić otoczenie Twojej szkoły? A może wiesz, czego najbardziej Wam w niej brakuje? Jeśli tak, to weź udział w Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim! Właśnie startuje trzecia edycja inicjatywy skierowanej do uczniów szczecińskich szkół ponadpodstawowych.
Zróbmy to razem!
W tegorocznej edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, każda z 34 szkół biorących udział w projekcie, będzie miała do zagospodarowania kwotę 6 000 złotych. Co ważne, w przypadku, gdy zwycięski projekt nie pochłonie wszystkich dostępnych środków, możliwa jest również realizacja projektów, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów w danej placówce.
Autorzy poszczególnych projektów muszą pamiętać o tym, by zgłaszane przez nich pomysły były zgodne ze szkolnym statutem. Wszystkie propozycje zostaną zweryfikowane pod względem formalnym przez Kapitułę złożoną z przedstawicieli szkoły, która ostatecznie zdecyduje o tym, które projekty trafią pod głosowanie. Ważne jest również to, by już na etapie zgłaszania projektu zadbać o możliwie najbardziej szczegółowy opis naszego pomysłu. W uaktualnionej karcie projektu, znajdzie się m.in. miejsce na dokładne określenie przestrzeni, w której miałby zostać on zrealizowany czy też szczegółowy kosztorys.
Te daty warto zapamiętać
Na zgłoszenie swoich projektów, grupy składające się z co najmniej 3 osób, mają czas od 24 lutego do 6 marca br.. Następnie, po zweryfikowaniu złożonych wniosków, głosowanie na poszczególne projekty odbędzie się w dniach od 28 do 30 marca. Ogłoszenie wyników w szkołach powinno nastąpić do 4 kwietnia 2022 r., a realizacja zwycięskich projektów do 24 czerwca br.
Wszelkie szczegółowe informacje, wraz z regulaminem i kartą projektu są dostępne w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Szczecin o Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim.
Jak MBO odmienia szkoły
Koncepcja MBO została w całości wypracowana przez Młodzieżową Radę Miasta Szczecin. Podobnie jak w poprzednich latach, głównym celem projektu jest promowanie aktywności obywatelskiej, wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży, umożliwienie uczniom wpływu na zagospodarowanie swoich szkół i kształtowanie tzw. umiejętności miękkich, takich jak praca w zespole czy planowanie.
Jak pokazują dotychczasowe edycje MBO, propozycje składane przez młodych ludzi stanowiły odpowiedź na potrzeby środowiska szkolnego. Pośród zwycięskich projektów, najczęściej znajdziemy tzw. strefy relaksu i aktywności fizycznej czy też zagospodarowanie podwórek szkolnych i stworzenie na ich terenie siłowni. Uczniowie chętnie głosowali także na różnego rodzaju wydarzenia i inicjatywy – kursy samoobrony, szkolenia gastronomiczne, festyny etc.