Kształtowanie przestrzeni oczami uczniów

Marta Kufel

Dziś w sali sesyjnej szczecińskiego magistratu odbyło się uroczyste podsumowanie czwartej edycji programu „Kształtowanie przestrzeni”, w którym uczestniczyli uczniowie szczecińskich szkół. Podsumowaniu programu towarzyszyła również wystawa, na której zaprezentowano prace przygotowane przez jego uczestników.
Program edukacyjny „Kształtowanie przestrzeni” to projekt Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do uczniów szkół szczecińskich szkół. Został on zaadaptowany do polskich warunków na bazie irlandzkiego przedmiotu "Shaping Space". To unikalny na skalę europejską projekt edukacyjny dotyczący uwrażliwiania dzieci i młodzieży na społeczno - przestrzenne i estetyczne uwarunkowania otaczającego nas świata. Dostrzegając rolę architektury w procesie kształtowania młodego pokolenia, program zmierza do podniesienia poziomu świadomości znaczenia kształtowania przestrzeni jako dobra wspólnego i krzewienia świadomych podstaw pro- przestrzennych od najmłodszych lat.
- Myślę, że siedzą pośród Was przyszli studenci architektury. Cieszę się, że interesujecie się przestrzenią, która Was otacza – powiedział podczas dzisiejszej uroczystości prezydent Piotr Krzystek. – Pamiętajcie, że to co znajduje się wokół nas ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Uważam, że architektura to ważna i jednocześnie interesująca dziedzina, dlatego też liczę na to, że wielu z was zwiąże z nią swoją przyszłość zawodową.
Rok szkolny 2018-2019 to już czwarta edycja programu "Kształtowanie Przestrzeni", po wprowadzającym pilotażu w 2013 roku. Zajęcia są prowadzone w ramach tzw. „projektu”, w powiązaniu z podstawą programową realizowaną przez nauczycieli różnych przedmiotów. W tegorocznej edycji programu brali w nim udział uczniowie z następujących szkół: I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Gimnazjum Nr 32 Z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2; IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 6; Technikum Ekonomiczne Nr 1 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Zespole Szkół Nr 3; Zespół Szkół Nr 4; Zespół Szkół Budowlanych im. K. Wielkiego oraz Zespół Szkół Łączności.
- Mam nadzieję, że była to dla was ciekawa intelektualnie przygoda, która otworzyła przed wami nowe obszary wiedzy i pokazała nowe ścieżki rozwoju. Być może niektórzy z was podążą dalej tym śladem i rozpoczną naukę jako architekci, by kształtować naszą wspólną przestrzeń – powiedziała do obecnych w sali sesyjnej uczestników programu Aleksandra Hamberg z Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Do realizacji tegorocznego edycji programu, Zachodniopomorska Okręgowa Izba Architektów zaprosiła Wydział Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. W działania edukacyjne, wspierając nauczycieli swoją wiedzą merytoryczną i praktycznymi umiejętnościami, włączyli się również doktoranci Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego.