Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Trendy w rozwoju regionalnej branży IT

      Justyna Śiwińska

      Justyna Śiwińska

      Trendy w rozwoju regionalnej branży IT

      W Szczecinie powstają najnowsze technologie zmieniające oblicze światowej motoryzacji, bankowości i cyfryzacji przedsiębiorstw. W tych dziedzinach lokalne firmy IT tworzą zaawansowane i pionierskie rozwiązania informatyczne dla globalnych liderów rynku.

      To obecnie najdynamiczniej rozwijające się sektory szczecińskiej branży IT. O ich wpływie na budowanie silnej marki gospodarczej regionu rozmawiać będą uczestnicy konferencji „Trend IT” organizowanej przez Klaster IT.

      Firm informatycznych w Zachodniopomorskiem stale przybywa, jest ich obecnie ponad 5300. Jednak ich liczba przestała być miarą rozwoju regionalnej branży IT. Stała się nią współpraca biznesowa, która zwiększa ich możliwości rynkowe i przekłada się na jakość realizowanych projektów.

      Cyfryzacja obejmuje tak wiele obszarów, że nie sposób specjalizować się we wszystkich. Technologie szybko się zmieniają i są coraz bardziej złożone. Łączenie zasobów i kompetencji pozwala firmom IT dostosowywać się do zmieniających się potrzeb rynku. Dzięki temu nie konkurujemy z Filipinami, Indiami, Węgrami czy Rumunią liczbą pracowników i kosztami pracy, tylko doświadczeniem i zaawansowaniem naszych rozwiązań. Szczecińskie firmy współtworzą obecnie technologie przyszłości na światowych rynkach -  mówi prezes Klastra IT, Jakub Borowczyk z firmy infinIT Codelab.

      Dotyczy to szczególnie trzech sektorów IT, w których wyspecjalizowały się lokalne firmy: automotive (technologie w branży motoryzacyjnej), fintech (technologie w branży bankowej i ubezpieczeniowej) oraz digital (cyfryzacja przedsiębiorstw i procesów biznesowych).

      - W tych dziedzinach gospodarki technologia pełni dziś nadrzędną rolę. Mamy w nich silną reprezentację szczecińskich firm zarówno w klastrze, jak i poza nim. To są kierunki przyszłości rozwoju branży informatycznej w naszym mieście i regionie – dodaje prezes Klastra IT.

      W sektorze automotive lokalne firmy IT tworzą nowatorskie oprogramowania i systemy sterujące elektroniką samochodową dla największych światowych marek motoryzacyjnych. Wiele z tych rozwiązań wyznacza przyszłe kierunki rozwoju tej branży i trafi na rynek dopiero za kilka lat.

      Obecnie pracujemy np. nad wirtualnym asystentem umożliwiającym komunikację kierowcy z pojazdem. Nie tylko wewnątrz auta w celu włączenia klimatyzacji czy sterowania nawigacją, ale także z jego otoczeniem. Dzięki integracji ze smartfonem asystent będzie miał dostęp np. do naszego kalendarza i kontaktów, co pozwoli mu umówić nam wizytę w warsztacie – wyjaśnia Jakub Borowczyk.

      Szczecińskie firmy tworzą także technologie dla polskich i globalnych liderów rynku w branży bankowej i ubezpieczeniowej. Nierzadko są to rozwiązania pionierskie w skali światowej, dzięki czemu wdrażane są w instytucjach finansowych od Hong Kongu po Nowy Jork.

      - W Szczecinie mamy zagłębie wiedzy w dziedzinie fintech. Realizujemy tu różnorodne projekty – od zaawansowanych systemów zapewniających bezpieczeństwo inwestowania,  po rozwiązania umożliwiające weryfikację tożsamości online. Zapotrzebowanie na tego typu technologie stale wzrasta, ponieważ w erze cyfrowej ludzie chcą korzystać z usług finansowych w najszybszy i najwygodniejszy sposób, czyli np. przez Internet – przekonuje Marcin Kaczmarek z firmy Consileon.

      Duża część lokalnych firm IT wyspecjalizowała się także w sektorze digital, w którym odnoszą międzynarodowe sukcesy rynkowe. Obejmuje on szeroko rozumianą cyfryzację biznesu i administracji publicznej. Są to systemy, aplikacje i serwisy wspierające m.in. zarządzanie firmami, automatyzację produkcji, komunikację pomiędzy oddziałami firm, elektroniczny obieg dokumentów, sprzedaż online czy e-usługi urzędów. – Zakres tych usług jest bardzo szeroki. Dzięki łączeniu kompetencji w tej dziedzinie klastrowe firmy są w stanie wspólnie realizować nawet najbardziej złożone i zaawansowane projekty - mówi Daniel Czapiewski z firmy Stettiner.

      O najnowszych trendach technologicznych w tych kluczowych dla regionu sektorach IT rozmawiać będą uczestnicy konferencji „Trend IT” organizowanej przez Klaster IT. Odbędzie się ona 28 marca w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Partnerem wydarzenia jest Technopark Pomerania. Honorowy patronat nad konferencją objęli Prezydent Miasta Szczecina i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

      Więcej: www.trend-it.pl 

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!