Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   29°

   Szczecin potrzebuje nowoczesnych powierzchni biurowych

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Szczecin potrzebuje nowoczesnych powierzchni biurowych

   To tylko kwestia czasu kiedy w Szczecinie rozpocznie się budowa kolejnych nowoczesnych biurowców. Wskazuje na to m.in zainteresowanie potencjalnych najemców, najniższy w Polsce wskaźnik tzw. pustostanów i niewysokie stawki czynszu za metr kwadratowy. Miasto deklaruje szerokie wsparcie dla deweloperów przy realizacji biurowców.

   W  latach 2010 - 2022 w naszym mieście powstało wiele nowych biurowców, np: Oxygen, Lastadia, Baltic Business Park, Piastów Office Center, Brama Portowa I i II, Posejdon oraz Hanza Tower. Na przestrzeni 12 lat w Szczecinie powstało blisko 190 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Dzięki temu wiele firm postanowiło ulokować w Szczecinie swój kapitał i otworzyć tu np. swoje centra  outsourcingowe (BPO/SSC) czy  przenieść  siedzibę firmy. Skutkiem tego były atrakcyjne i dobrze płatne miejsca pracy.  Aktualnie w Szczecinie ulokowane są 63 centra usług wspólnych, w których zatrudnionych jest ok. 8 tysięcy pracowników. Blisko połowa z nich to centra IT, gdzie wyraźnie dominują firmy pracujące dla branży automotive, bankowości i ubezpieczeń. 

   Do Szczecina będą przychodziły kolejne nowe firmy, jeśli będą miały przestrzeń biurową, w której będą mogły ulokować swoich pracowników. Szczecin się rozwija, jego atrakcyjność może być spotęgowana nowoczesną powierzchnię biurową. To jest tak naprawdę efekt synergii dla wszystkich: z jednej strony dla miasta pod kątem rozwojowym i budżetowym, a także  pod kątem osiedlania się ludzi na dłużej czyli znowu wpływ na rynek mieszkaniowy i powstawanie nowych osiedli. Z drugiej strony to jest istotne dla tych firm, które wiedzą że znajdą w Szczecinie wykwalifikowanych pracowników do prowadzenia swoich biznesów - mówi Sebastian Bedekier, Partner z firmy doradczej Colliers.

    

    

   Ostatnio rynek biurowy w Polsce wyraźnie zwolnił tempo. Jak można przeczytać w raporcie firmy Colliers na rynku obserwujemy ograniczenie aktywności deweloperskiej – na koniec 2023 r. w budowie było ok. 680 tys. m² nowoczesnej powierzchni biurowej (spadek o 12% w porównaniu z końcem 2022 r.). Szczecin też jakby wstrzymał oddech. Nasycenie wyraźnie wzrosło czego efektem jest najniższy w Polsce wskaźnik pustostanów - 4,8 proc. i wysoki stopień wynajęcia istniejących w Szczecinie biurowców

   - We wszystkich większych miastach ta powierzchnia jest dostępna i to wynika m.in ze zmian pocovidowych związanych z hybrydowym modelem pracy. W Szczecinie tej powierzchni w pewnym momencie zaczęło brakować. Ważne jest, aby na nowo podjąć wyzwanie i jak najszybciej oraz jak najlepiej zachęcić inwestorów, którzy budują biurowce do tego aby inwestowali w Szczecinie. Czy to będą zewnętrzni inwestorzy czy wewnętrzni to jest kwestia drugorzędna - dodaje Sebastian Bedekier.

   Dodatkowym argumentem przemawiającym za Szczecinem są stawki czynszu. W naszym mieście pozostają niezwykle atrakcyjne w porównaniu z innymi miastami (12-15 euro/m2 za miesiąc). To wszystko sprawia, że jest przestrzeń i potencjał do budowy kolejnych biurowców.  Aktualnie w budowie jest  2400 m2 nowej powierzchni biurowej. Czy powstaną w Szczecinie kolejne? To zależy między innymi od wielu czynników, m.in od koniunktury gospodarczej w kraju i od tego czy deweloperzy będą widzieć  opłacalność tego przedsięwzięcia.

   - Deklarujemy szerokie wsparcie dla deweloperów przy realizacji biurowców. Chcemy też w najbliższych czasie zintensyfikować działania na rzecz tego sektora. Tak jak udało nam przyciągnąć do Szczecina dużych graczy z branży offshore czy sektora logistycznego, tak zmierzamy wspólnie z Agencją Rozwoju i Metropolii Szczecińskiej zabiegać o inwestorów z branży nieruchomości biurowych - zapowiada Michał Przepiera zastępca prezydenta Szczecina 

    

    

   W ostatnim czasie Miasto wskazało trzy potencjalne lokalizacje, które mogłyby się nadawać pod nowe biurowce i są zgodne z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Pierwsza położona jest  przy ul. Kaszubskiej 30 ( w sąsiedztwie pierwszego Urzędu Skarbowego), druga przy ul. Energetyków (w miejscu po tymczasowym namiocie Opery) i  trzecia przy Bohaterów Warszawy ( w pobliżu CH Turzyn).

   Więcej na:

   https://arms-szczecin.eu/

   https://invest.szczecin.eu/

   https://m.facebook.com/ARMS.SZCZECIN.EU

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!