Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   Morska Energetyka Wiatrowa. Szanse i wyzwania Szczecina

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Morska Energetyka Wiatrowa. Szanse i wyzwania Szczecina
   DSC_0493.jpg
   DSC_0494.jpg
   DSC_0496.JPG
   DSC_0498.jpg
   DSC_0490.jpg
   DSC_0497.jpg

   Nasz region stoi przed wielką szansą związaną z rozwojem Morskiej Energetyki Wiatrowej. Mamy ogromny potencjał i nie możemy go zmarnować. W całym procesie kluczowy jest też czynnik związany z wykwalifikowaną kadrą - mówili jednym głosem uczestnicy spotkania branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje, które odbyło się w Szczecinie.

   W konferencji wzięło udział ponad 120 osób, m.in: dyrektorzy szkół średnich, pracownicy Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin, Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, a także prezesi i przedstawiciele firm powiązanych z branżą energetyczną. Uczestnicy spotkania zastanawiali się m.in. nad potrzebami branży offshore w zakresie zatrudnienia, a także nad tym jakie warunki należy opracować, aby stworzyć nowe programy w szkołach.

   - Dzisiejsze spotkanie traktuję jako wstęp do połączenia dwóch światów: biznesu i edukacji na rzecz branży energetyki wiatrowej - podsumowuje Renata Polikowska dyrektor zarządzający w Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. - Nie zabrakło ciekawych wniosków w dyskusji. Zapewniam jednocześnie o wsparciu ze strony Miasta dla wypracowanych pomysłów i projektów.

   Ze strony samorządu miasta jest przede wszystkim pełna świadomość faktu, że proces inwestycyjny przebiega wielopłaszczyznowo. Można go rozpisać na poszczególne fazy: rozpoznanie potrzeb w zakresie zatrudnienia i stanu obecnego na rynku pracy, określenie zadań do realizacji w ścisłym porozumieniu z branżą, a także realne określenie możliwości kadrowych i finansowych u każdego z partnerów. Kolejnym krokiem jest także wskazanie słabych stron oraz rozwiązań, które mogą przyczynić się do ich niwelacji.

   Na koniec wdrożenie i koordynacja. Plan rozwoju sektora wind offshore w naszym regionie obejmuje kilka segmentów: konstrukcje morskie, jednostki pływające, transport i logistykę, serwis i remonty, energetykę morską, materiały, działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną oraz edukację. To właśnie dobre wykształcenie stanowi ważny czynnik w procesie inwestycyjnym.

   - Z jednej strony jest edukacja na poziomie uczelni wyższych. W tym przypadku Szczecin i Koszalin są dobrze przygotowane. Rozwijają kierunki związane z energetyką wiatrową - mówił Andrzej Montwiłł, pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. OZE i H2. - Z drugiej strony jest kształcenie na poziomie zawodowym, tutaj mamy najwięcej do zrobienia. Trzeci obszar to są przekształcenia zawodowe. Są osoby o zawodach, które powoli zanikają, a mają styczność z tematami o których dziś rozmawiamy i te osoby należałoby przebranżowić.

   Organizatorem spotkania była Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.
   Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Szczecin.

   Partnerzy wydarzenia: Ambasada Danii, Urząd Marszałkowski, CEE Energy Group, Vulcan Training & Consultancy, i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!