Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   FIEGE i Zalando świętują rocznicę działalności w regionie

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   FIEGE i Zalando świętują rocznicę działalności w regionie

   Stumilionowa paczka z Centrum Dystrybucyjnego Zalando w Gardnie ruszyła w drogę. To wyjątkowe wydarzenie na pięciolecie współpracy Zalando i operatora logistycznego FIEGE w tej lokalizacji.

   Centrum Logistyczne w Gardnie powstało w 2017 roku i było pierwszą inwestycją w Polsce Zalando, jednej z wiodących europejskich platform modowych i lifestyle’owych. Prowadzenie procesów logistycznych w tym miejscu powierzono firmie FIEGE, która jest wiodącym europejskim operatorem logistycznym działającym w 16. krajach na całym świecie. FIEGE od prawie 150. lat świadczy usługi dla przedsiębiorstw z różnych branż, m.in. e-commerce, modowej, oponiarskiej, farmaceutycznej, chemii gospodarczej oraz FMCG.

   W regionie północno-zachodniej Polski FIEGE działa w trzech miejscach – Gardnie (k. Gryfina), Łozienicy (k. Goleniowa) oraz Gorzowie Wielkopolskim. W dwóch pierwszych realizuje procesy dla Zalando, a w Gorzowie pracuje dla marki Bama.

   - W tym roku FIEGE świętuje podwójny jubileusz – od 25 lat jesteśmy obecni w 17. lokalizacjach w Polsce, a w zachodniopomorskim Gardnie działamy od pięciu lat. To dla nas świetna okazja do świętowania wspólnie ze wszystkimi pracownikami i firmami pracującymi w naszym Centrum. – mówi Grzegorz Szubartowski, Site Manager w FIEGE Gardno.

   Stumilionowa paczka rusza w świat

   Obchodzące jubileusz Centrum Logistyczne Zalando w Gardnie ma 130 tys. m kw. powierzchni. W centrum działa najnowocześniejsza automatyka wspierająca pracę ludzi. Towary znanych marek są przechowywane na półkach magazynowych dwóch pięciopoziomowych wież, w których w kluczowych momentach operacyjnych składowane jest nawet 14 mln sztuk towaru.

   - Od 2017 roku, kiedy pierwsza paczka opuściła nasze centrum dystrybucyjne w Gardnie, Zalando rozwijało współpracę z naszym dostawcą usług, firmą FIEGE. Podczas tej podróży z zespołem FIEGE składającym się z około 3000 pracowników, udało nam się zrealizować cele biznesowe i być wystarczająco zwinnym, aby dostosować się do szybko zmieniających się okoliczności. Partnerstwo jest jednym z niezbędnych elementów do zapewnienia dalszego rozwoju. – podkreśla Paweł Laska, Site Manager Zalando w Gardnie.

   W Centrum pracuje około 3000 osób, które mówią w 8 różnych językach. Dużą część zespołu stanowią kobiety. Praca w centrum dystrybucyjnym, które swobodnie można porównać do funkcjonowania małego miasta, to nie tylko wysyłanie paczek. Aby procesy logistyczne mogły działać sprawnie potrzebny jest cały sztab ludzi działających na różnorakich stanowiskach.

   - Pięć lat temu zaczynaliśmy w Gardnie jako dwuosobowy zespół. Przez ten czas dołączyło do nas wiele osób o bardzo różnych kompetencjach – od pracowników magazynowych, specjalistów rekrutacji i rozwoju, pracowników BHP, jakości, po menadżerów różnych obszarów. Wiele z tych osób korzysta z możliwości rozwoju wewnątrz naszej firmy, zarówno tych kompetencyjnych, jak i stanowiskowych. Zależy nam na tym, by osoby dołączające do nas odnajdywały w Gardnie dobre miejsce do pracy i rozwoju zawodowego. – opowiada Grzegorz Szubartowski.

   Branża e-commerce w Polsce rozwija się coraz dynamiczniej. Z analizy przeprowadzonej przez PwC wynika, że w 2026 r. wartość brutto polskiego rynku handlu e-commerce będzie na poziomie 162 mld zł. Pracownicy Centrum Dystrybucyjnego w Gardnie już teraz mają co robić – średnio rocznie wysyłają około 30 mln sztuk paczek.

   7 września tego roku z Centrum w Gardnie została zapakowana i ruszyła w świat już stumilionowa paczka. Data jej wysyłki jest zbliżona do daty wysyłki pierwszej paczki z Gardna – pięć lat temu pierwsze zamówienie do jednego z klientów Zalando w Europie nadawała Alicja Kryń. Pani Alicja, która w FIEGE pracuje od samego początku istnienia Centrum Dystrybucyjnego na stanowisku mentora, zapakowała również jubileuszową paczkę. Przesyłka wyruszyła w podróż do Niemiec.

   Zachodniopomorskie idealne do rozwoju logistyki

   To nie przypadek, że duże firmy z branży logistycznej lokują się właśnie w regionie zachodniopomorskim. Region wyróżnia się wyjątkowym, strategicznym położeniem oraz łatwym dostępem do rynków zbytu i zaopatrzenia w Polsce i Europie. Jest położony na skrzyżowaniu szlaków wszystkich rodzajów transportu. Stanowi ważny międzynarodowy węzeł transportowy na trasie transeuropejskiego korytarza transportowego.

   To strategiczne położenie docenia coraz więcej firm. Na początku sierpnia w Łozienicy pod Goleniowem ruszyło kolejne centrum magazynowe FIEGE - IDC Łozienica. Ta lokalizacja odpowiedzialna jest za cross-docking dla Zalando. Magazyn pełni ważną funkcję przyjmowania dużych partii towarów od producentów współpracujących z Zalando, rozdzielanie ich na mniejsze partie i wysyłkę zgodnie z zapotrzebowaniem poszczególnych Centrów Dystrybucyjnych Zalando w Europie. Docelowo w FIEGE IDC Łozienica zatrudnienie znajdzie około 600 osób.

   - Zachodniopomorskie ma dla nas rzeczywiście absolutnie strategiczne znaczenie, co można łatwo zaobserwować patrząc na lokalizację naszych nowych oddziałów na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jest to pochodna dwóch czynników. Po pierwsze, jest to doskonałe umiejscowienie magazynu w przypadku, gdy obsługuje on nie tylko odbiorców w Polsce, ale również w krajach Europy Zachodniej. Po drugie, zbudowaliśmy tu struktury i zespoły, które mają bardzo wysoko rozwinięte kompetencje w różnych obszarach, ze szczególnym uwzględnieniem rekrutacji i doskonałej znajomości operacji magazynowych.  Dzięki temu jesteśmy w stanie bardzo sprawnie uruchomić kolejną placówkę. Jestem przekonany, że doskonała lokalizacja oraz efekt synergii z istniejącymi magazynami oznaczają, że nasza obecność w zachodniopomorskim będzie się zwiększać. - dodaje Tomasz Przybył, Head of Business Development FIEGE Polska.

   Inwestycje tak dużych firm znacząco wpływają na sytuację gospodarczą i zatrudnienie w okolicy, w której działają.

   - Gdy walczyliśmy o ulokowanie tej inwestycji w naszej gminie, mieliśmy świadomość, że trzy tysiące nowych miejsc pracy, będzie miało znaczący wpływ na lokalną gospodarkę. Teraz mamy zdecydowanie większą liczbę osób aktywnych zawodowo, także z terenów wiejskich, w tym takich które wcześniej nie pracowały. Zaobserwowaliśmy wzrost poziomu płac w regionie a pracodawcy coraz częściej konkurują o pracownika. - komentuje Tomasz Miller, Zastępca  Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.

    

   O FIEGE:

   Grupa FIEGE, jest wiodącym europejskim operatorem logistycznym, specjalizującym się w skutecznych logistycznych rozwiązaniach łańcucha dostaw. Firma zatrudnia ponad 20 tys.  pracowników w 133 oddziałach, działa na międzynarodową skalę w 16. krajach – oprócz kluczowych rynków europejskich, również w Indiach i w Chinach. FIEGE cieszy się renomą pioniera na rynku logistyki kontraktowej. Przeszła długą drogę rozwoju od firmy transportowej do operatora logistycznego, oferującego kompleksowe usługi na globalnym rynku.

   Ponad 8000 pracowników FIEGE w kilku europejskich lokalizacjach świadczy dla Zalando szereg różnych usług.  Realizują oni między innymi wysyłkę zamówień B2C oraz zapewniają obsługę zwrotów, dbają o zaopatrzenie sklepów i transport, organizują odprawę celną, oraz świadczą także takie usługi, jak fotografia produktów.

    

   O Zalando:

   Zalando (https://corporate.zalando.com) jest jedną z wiodących europejskich platform modowych i lifestylowych. Założona w Berlinie w 2008 roku dostarcza pełen asortyment modowy do ponad 49 milionów klientów na 25 rynkach, oferując odzież, obuwie, akcesoria oraz produkty kosmetyczne. Asortyment obejmuje szerokie spektrum międzynarodowych marek zarówno znanych na całym świecie, jak i lokalnych. Zalando to platforma pierwszego wyboru dla poszukujących inspiracji, innowacji i interaktywnego doświadczenia zakupowego. Jako najmocniej związana z modą firma technologiczna w Europie, nieustannie opracowuje cyfrowe rozwiązania dla każdego etapu modowej podróży klientów, partnerów i innych współtwórców historii Zalando. Naszym celem jest to, aby stać się punktem wyjściowym dla mody – tak zwanym Starting Point for Fashion – i miejscem, które dzięki swojej zrównoważonej filozofii wywiera pozytywny wpływ na ludzi i planetę.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!