Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Dynamiczny rozwój sektora magazynowego w Szczecinie

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Od kilku lat Szczecin coraz częściej zauważany jest również przez inwestorów poszukujących nowych lokalizacji pod inwestycje magazynowe. Ten sektor jest stosunkowo młodym, ale dynamicznie rozwijającym się rynkiem. Zobacz film podsumowujący inwestycje w tym obszarze.

   Szczeciński rynek magazynowy jest pod wieloma względami unikalny m.in.: ze względu na Port Szczecin, który daje możliwość dotarcia ładunków drogą wodną najdalej w głąb lądu. W naszym regionie są duże parki magazynowe, samodzielne obiekty typu BTS, mniejsze obiekty oraz małe magazyny miejskie. Naszym atutem jest również możliwość obsługi towarów cargo przez Port Lotniczy Szczecin - Goleniów. Atrakcyjności inwestycyjnej miasta bardzo sprzyja bliskość Berlina oraz portu lotniczego w stolicy Niemiec. 

   - Na lokalnym rynku magazynowym obecne są zarówno polskie jak i zagraniczne firmy deweloperskie wśród nich m.in.: 7R SA, Panattoni Europe Hillwood, LCube i Waimea Holding - informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. 

   Początki rynku magazynowego w Szczecinie wymagały wielu starannych zabiegów ze strony Miasta, które zaczęły przynosić wymierne efekty. W 2008 r., wystartował pierwszy nowoczesny projekt magazynowy Prologis Park Szczecin (obecnie Mapletree Park Szczecin, 41,8 tys. m2). Od 2013 roku rynek zaczął się dynamicznie rozwijać. Od tego czasu, podaż z roku na rok sukcesywnie rośnie. Przełomowy był rok 2017, kiedy to miał miejsce rekordowy roczny przyrost podaży, blisko 325,3 tys. m2. Były to m.in. dwie znaczące dla regionu inwestycje BTS: centrum dystrybucyjne Zalando wybudowane przez firmę Goodman w Gryfinie (130 tys. m2) oraz magazyn dostarczony przez Panattoni dla światowego giganta branży e-commerce – Amazon – o powierzchni 161,5 tys. m2. Aktualnie pod względem powierzchni magazynowej Accolade jest największym inwestorem w Szczecinie. Park Szczecin I to nie tylko nowoczesne centrum logistyczne, ale także przykład wyjątkowego projektu inwestycyjnego na terenie poprzemysłowym. 

    

   Fot. Accolade, Pannatoni 

   Aktualnie  całkowite zasoby rynku magazynowego sięgają prawie 1.15 mln mkw. Aż 85% tej powierzchni czyli prawie 1 mln mkw. dostarczono w trakcie ostatnich 6 lat Deweloperzy realizują bądź planują nowe projekty dostrzegając rosnący potencjał logistyczny regionu. Obecnie w budowie jest 94 tys mkw  mkw. powierzchni magazynowej a zabezpieczony bank gruntów umożliwia dostarczenie dodatkowego miliona mkw. nowoczesnej powierzchni w perspektywie kilku najbliższych lat.

   - Dobrym podsumowaniem tego co w ostatnich latach wydarzyło się na rynku magazynowym jest filmik pokazujący wybudowane w tym sektorze obiekty. Film został zrealizowany przez Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, która odpowiada w mieście m.in za kontakt z inwestorami, promocję gospodarczą Szczecina i wsparcie przedsiębiorców - dodał Tomasz Klek. 

   Więcej na:

   https://arms-szczecin.eu/

   https://invest.szczecin.eu/

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!