Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   21°

   Czy air cargo to przyszłość lotnisk regionalnych w Polsce?

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Czy air cargo to przyszłość lotnisk regionalnych w Polsce?

   Jakie ładunki można transportować samolotami? Ile kosztuje fracht lotniczy? Kiedy, na jakich dystansach i których kierunkach jest najbardziej opłacalny? - m.in. o tym dyskutowali uczestnicy konferencji „Czy leci z nami paczka? Spokojnie, to tylko air cargo” .

    

   W wydarzeniu , które odbyło się 3 października w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie wzięło udział kilkudziesięciu gości, w tym Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, a także przedstawiciele Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, firm logistycznych i produkcyjnych. W programie konferencji nie zabrakło także m.in prezentacji: „Jak to się robi w Liege? Historia sukcesu pewnego lotniska”, „Zrównoważone dostawy w krajach nordyckich”, „Czy air cargo to przyszłość lotnisk regionalnych w Polsce?”. Podczas wydarzenia odbył się także panel dyskusyjny. Jego uczestnicy byli zgodni, że rozwój towarowego transportu lotniczego to impuls dla regionalnej gospodarki i Portu Lotniczego Szczecin - Goleniów.

   Transport ładunków samolotami to obecnie najbardziej dynamicznie rozwijający się rynek usług transportowych na świecie. Ale w Polsce fracht lotniczy nadal stanowi niewielką część łańcuchów logistycznych. Według raportów ULC w pierwszym kwartale br. przez polskie porty lotnicze przetransportowano ponad 45 tysięcy ton cargo „on board”. 13,3 procent więcej w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r. i aż 65 procent więcej niż od stycznia do marca 2019 r. Ponad połowa cargo przechodzi przez lotnisko w Warszawie, ale coraz większy udział w rynku mają porty regionalne - Rzeszów, Katowice, Wrocław, Gdańsk. Jakie możliwości ma w tej dziedzinie Port Lotniczy Szczecin - Goleniów? 

   Uczestnicy konferencji są przekonani, że transport, logistyka to jedna z najmocniejszych gałęzi gospodarki Pomorza Zachodniego.  Wielkim atutem jest położenie naszego regionu, który łączy Wschód z Zachodem, Północ z Południem Europy. 

   Od dawna Szczecin i region rozwija się dzięki transportowi morskiemu. Jednak, rozbudowa infrastruktury drogowej i kolejowej zwiększa  potencjał w sektorze transportu w województwie. Dodatkowe możliwości w tym aspekcie pojawiają się w air cargo. Wiele firm działających na Pomorzu Zachodnim tego rodzaju usług transportowych oczekuje. 

    

   Konferencja „Czy leci z nami paczka? Spokojnie, to tylko air cargo " zorganizowana została przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Gminę Miasto Szczecin, Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej i DSV Air & Sea. Partnerami wydarzenia byli Port Lotniczy Szczecin-Goleniów i Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!